A hele! Pekarová udělala „legislativní nouzi“. Rakušan v ní chce projednat korespondenční volbu

21.02.2023 15:11 | Ze sítí

Včera předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová ohlásila, že až do 22. března bude trvat stav legislativní nouze. Všeobecně se soudí, že důvodem je snaha protlačit snížení valorizace důchodů. Ovšem tento stav má být vyhlášen jen při mimořádných okolnostech. A poslanci ANO silně protestují proti tomu, aby ho vláda použila na snížení důchodů. Ozval se však také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). S něčím jiným.

A hele! Pekarová udělala „legislativní nouzi“. Rakušan v ní chce projednat korespondenční volbu
Foto: Repro twitter
Popisek: Vít Rakušan s mikinou na podporu obnovy Ukrajiny

Včera předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová vydala rozhodnutí, že od 20. února do 22. března tohoto roku bude vyhlášený stav legislativní nouze. Jak se píše na samotných stránkách Sněmovny, stav legislativní nouze je možno vyhlásit za mimořádných okolností, kdy jsou zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu nebo kdy státu hrozí značné hospodářské škody. Při vyhlášeném stavu legislativní nouze může předseda Sněmovny rozhodnout na žádost vlády, že předložený vládní návrh zákona bude projednán ve zkráceném jednání.

Ve stavu legislativní nouze posoudí Sněmovna před projednáním pořadu schůze, zda stav legislativní nouze trvá. Dále znovu ještě před projednáním návrhu zákona hlasuje, zda stav legislativní nouze trvá a zda jsou dány podmínky pro zkrácené jednání u konkrétního zákona. Procedura projednávání návrhu zákona ve zkráceném jednání nemá první čtení, předseda přikáže návrh přímo výboru a určí nepřekročitelnou lhůtu, do níž musí výbor předložit usnesení. Poté se koná rovnou druhé čtení návrhu zákona, přičemž může být upuštěno od obecné rozpravy, o čemž se usnese Sněmovna. Řečnická doba může být zkrácena na 5 minut. Třetí čtení návrhu zákona se může konat bezprostředně po druhém čtení. Toť rozdíly mezi normálním stavem a stavem legislativní nouze.

Nyní se však na sociální síti objevila také žádost ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). „Požádal jsem za náš poslanecký klub STAN dopisem Markétu Pekarovou Adamovou, aby zařadila k projednání zákon o korespondenční volbě ze zahraničí. Máme ho v programovém prohlášení vlády a je ostuda, že stále nebyl přijat. Ze Senátu jej přitom máme připraven,“ napsal Rakušan na twitteru.

Již v minulém roce byla vláda terčem silné kritiky za to, že ve stavu legislativní nouze schválila tzv. pandemický zákon. A i teď, když se má projednávat snížení valorizace důchodů, panuje hluboké znepokojení, že vláda sahá k tomuto „nástroji“, který by se právě jako nástroj používat neměl.

Například u poslanců ANO. „Nejprve Zbyněk Stanjura ‚zapomene‘ na mimořádnou valorizaci v rozpočtu. Na to si Marian Jurečka vymyslí story, že tvůrci valorizačního schématu nepočítali s inflací a připraví hanebnou novelu. Nakonec Markéta Pekarová Adamová vyhlásí stav legislativní nouze, aby tenhle podraz protlačili ve Sněmovně. 2,7 milionu důchodců v přímém přenosu sleduje, jak s nimi zástupci koalice SPOLU rozehráli pořádně cinknuté skořápky o jejich důchody. Ke smůle skořápkářů ale nárok na mimořádnou valorizaci JIŽ VZNIKL. Nyní jen běží lhůta, kdy k ní MUSÍ dojít. Tahle špinavá hra skončí u soudu,“ prohlásila bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

„Tak je to tady! Už sáhli ke krajnímu řešení. Tak moc se bojí. Nevidím ke stavu legislativní nouze žádný důvod,“ prohlásila další poslankyně ANO, Margita Balaštíková. „Přelož do vládního jazyka větu: Pokus o hromadné okradení důchodců za bílého dne. Odpověď: Vládní návrh zákona o snížení valorizace předložený ve stavu legislativní nouze,“ nazval tento pokus poslanec ANO Milan Feranec.

„Tato vláda sice neumí hospodařit, zato umí nesmyslně vyhlašovat stav legislativní nouze. A ne kvůli pandemii, zemětřesení nebo ufonům, ale kvůli chudákům důchodcům, kterým se blbě utíká a ani nemají kam. A to jim ani nedali náskok,“ komentovala krok vlády bývalá poslankyně ANO Marcela Melková. „Legislativní nouze!?! To jako vážně?!? Tenhle protiústavní amatérismus jednou skončí velkou vládní ostudou a já jako opoziční poslankyně z toho vlastně ani nemám radost,“ přidala se poslankyně Mračková Vildumetzová.

„Lucii Potůčkové (poslankyně STAN – pozn. red.) se nechce chodit do práce a jednat, protože ji to zmáhá a je chudinka unavená. Takto koalice bude řešit legislativní nouzi. To je fakt ostuda, co předvádíte,“ odsoudil koalici poslanec Pavel Růžička. A ani Patrik Nacher k legislativní nouzi nemlčel: „Změnu automatu pro výpočet valorizace důchodů schvalovat ve stavu legislativní nouze je dle mého názoru protiústavní postup. Něco jiného by bylo změnu normálně projednat s účinností od dalšího období, tedy od 1. 1. 2024. To by byl legitimní postup vlády…“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Spokojenost???

Dobrý den, pane vícepremiére, chci se zeptat: 1) Zda jste spokojen s dosavadním působení ve vládě? 2) v mainstreamovych médiích (nebudu jmenovat) vyšel článek, že zakládající člen pirátské strany opouští Vaší stranu, převážně z důvodu, že Vám jde pouze o omlouvám se za tento náš "vesnický" výraz o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mluvím trochu za prezidenta Pavla.“ Petr Kolář se Žantovským vítali v Praze další neziskovku

18:02 „Mluvím trochu za prezidenta Pavla.“ Petr Kolář se Žantovským vítali v Praze další neziskovku

Jako „nový kluk na sídlišti“ se v Praze představuje organizace GLOBSEC. Na přelomu srpna a září se z…