A je to. Francie znárodňuje svůj „ČEZ“

07.07.2022 11:16 | Ze sítí

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda se na svém Twitteru zabýval zestátněním francouzské energetické společnosti, ve které stát v současné době, podobně jako u nás, drží valnou většinu akcií. Kovanda ale naznačuje i možnou paralelu s vývojem v České republice. Souvislosti a dopady tohoto kroku mohou pak snadno přesáhnout hranice Francie.

A je to. Francie znárodňuje svůj „ČEZ“
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Francouzská vláda zřejmě přistoupí k zestátnění EdF, což je obdoba našeho ČEZu. Lze se domnívat, že tím chce převzít naprostou kontrolu a ovlivňovat koncové ceny elektřiny pro francouzské občany, ať už zastropováním cen, dotacemi, či jakkoli jinak. To jí pouze částečné, byť většinové vlastnictví energetické společnosti EdF do této chvíle neumožňovalo.  

 

„Je to tu. Francouzská vláda znárodní svůj ,ČEZ', podnik EdF. Má v něm nyní 84 %. Chce tak zajistit dostupnou (=dotovanou, na dluh placenou) elektřinu domácnostem. Znárodnění českého ČEZ za 1,2,3,...?“ reagoval na tuto skutečnost Lukáš Kovanda s odkazem na článek agentury Bloomberg.

A nezůstalo jen u toho.

Kovanda naznačuje, že by rozhodnutí, které oznámila francouzská premiérka, mohlo souviset s hlasováním Evropského parlamentu o uznání jádra a plynu jako zelených investic, resp. udržitelných zdrojů. To Evropským parlamentem prošlo.

„To, že francouzská vláda oznámila záměr znárodnit EdF zrovna dnes, po hlasování v europarlamentu, nemusí být náhoda. Je politicky přijatelnější oznámit znárodnění jaderné energetiky, když ji už i europarlament má za ,čistou', než kdyby stále hrozilo, že ji bude mít ,špinavou', píše Kovanda.

 

Jeho slova by se dala interpretovat i tak, že francouzská vláda čekala, až se z jaderné energie stane oficiálně posvěcená ekologická energie. Mohla se tedy domnívat, že za takové situace bude její rozhodnutí přijato politicky bez větších problémů.

Dodejme, že na rozdíl od EdF, kde má Francie vlastnický podíl 84 procent, má náš ČEZ vláda pod kontrolou jen 74 procenty vlastnictví. Situace je však velmi podobná. Minoritní vlastníci mohou svými požadavky na prodej energie za nejvyšší možnou cenu velmi komplikovat jakákoli omezení cen energie, či jejich zastropování.

Zda k podobnému kroku přistoupí i naše vláda, se můžeme jen dohadovat.

reklama

autor: MaATato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidé dávají ruce pryč od Rohlik.cz. „Zmatený“ Čupr: Vždyť už jsme to jednou udělali a prošlo to

17:00 Lidé dávají ruce pryč od Rohlik.cz. „Zmatený“ Čupr: Vždyť už jsme to jednou udělali a prošlo to

Český internetový obchod Rohlík.cz po pondělních zemědělských protestech v Praze ukončuje spolupráci…