A je to. Holanďané poslali do háje Ukrajinu

7. 4. 2016 7:41

61 procent Holanďanů, kteří se zúčastnili včerejšího referenda o asociační dohodě s Ukrajinou, se vyjádřilo proti. Svůj hlas do volebních schránek vhodilo 32 % obyvatel země, což překročilo hranici 30 %, kterou vyžaduje parlament jako minimum k tomu, aby byl „hlas lidu“ brán v potaz holandskou vládou. Přestože výsledek referenda není oficiálně závazný, holandská vláda již přislíbila, že se jeho výsledkem bude řídit.

A je to. Holanďané poslali do háje Ukrajinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Předseda vlády Nizozemska Mark Rutte prohlásil, že „již nebude pokračovat v procesu ratifikace smlouvy a pokusí se vymyslet řešení, které by bylo akceptovatelné pro všechny strany“. V atmosféře holandského referenda se začaly šířit hlasy, zejména od zástupců EU, že jeho výsledek by potencionálně mohl vyvolat obecnou euroskeptickou náladu, a to zejména ve Velké Británii, kde referendum o setrvání v Unii proběhne v druhé polovině června letošního roku.

Asociační dohoda s Ukrajinou již byla podepsána 27 státy Evropské unie, tedy všemi kromě Nizozemska, kde byla ratifikace zablokována protievropskými aktivisty, kteří později zorganizovali online petici, což ve výsledku vedlo až ke včerejšímu referendu. Americký deník Wall Street Journal uvádí, že nizozemské „ne“ také znamená vítězství pro Rusko, které již dlouhodobě usiluje o zablokování spolupráce mezi EU a Ukrajinou.

Tisková mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí o holandském referendu prohlásila, že je ze své podstaty pouze „poradního charakteru“ a že finální rozhodnutí o ratifikaci je stejně v kompetenci samotné vlády. „Spoléháme se na to, že závěrečné rozhodnutí bude odpovídat zájmům Ukrajiny, Holandska a celé Evropy,“ prohlásila.

Již zmiňovaný předseda vlády Rutte ovšem nemá moc prostoru k manévrování; jakákoli změna asociační dohody by si žádala nové kolo vyjednávání a ratifikaci všech členských států. Zástupci Evropské unie se v posledních dnech vyjadřovali tak, že z výsledku holandského referenda nebudou plynout žádné bezprostřední důsledky, a to z toho důvodu, že je dohoda s Ukrajinou prakticky již dva roky v platnosti.

Z dlouhodobého hlediska by holandské odmítnutí smlouvy mohlo zkomplikovat budoucí snahy o vybudování užšího vztahu s Ukrajinou a podrýt pokusy EU o bližší ekonomickou kooperaci s okolními státy, včetně Turecka. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: fib

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ztráta důvěry v demokracii. Putin? Nejen zde. Experti řešili rostoucí příklon k Rusku

15:21 Ztráta důvěry v demokracii. Putin? Nejen zde. Experti řešili rostoucí příklon k Rusku

Podle filozofa Václava Němce se nedá uvažovat o tom, že by události roku 1968 ovlivňovaly současný p…