A je to: Klára Samková jde do eurovoleb

06.02.2019 10:50

Advokátka Klára A. Samková se rozhodla jít se svým volebním uskupením do eurovoleb. Oznámila to prostřednictvím pozvánky na tiskovou konferenci, která se uskuteční příští týden ve čtvrtek. Na ní chce politický subjekt představit.

A je to: Klára Samková jde do eurovoleb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klára Samková
reklama

Na tiskové konferenci chce Samková také představit základní (euroskeptické) programové teze kandidujícího subjektu, odkazy na webové stránky a sociální sítě, chybět nebude ani představení některých spolupracovníků a podporovatelů kandidátky. Sama Samková je na pozvánce podepsána jako vedoucí kandidátky do Evropského parlamentu.

Anketa

Babiš a Schillerová navrhli propustit 10% všech úředníků. Je to dobrý nápad?

97%
3%
hlasovalo: 9506 lidí

Samková již jednou v eurovolbách kandidovala, a to před 4 lety. Krátce před volbami však byla nucena kvůli mediálnímu tlaku pro tehdejší kauzu z kandidátky Úsvitu Tomia Okamury odstoupit. Je přesvědčena, že šlo o první účelovou dehonestující kampaň na politické scéně. V rozhovoru pro Česká média například mimo jiné uvedla, že od poslanců Úsvitu slyšela, že šlo o připravenou věc.

„Podle veřejných průzkumů, které si dělal Evropský parlament, bylo jedno křeslo pro Úsvit Tomia Okamury, tedy moje křeslo, jisté. Bylo otázné, jestli to budou křesla dvě. Kdyby se kampaň tehdy ještě víc rozjela, tak by to takhle bylo pravděpodobné. Reportáž Českého rozhlasu Janka Kroupy vyšla 6. května, přičemž volby byly 24. května. Marně jsem vysvětlovala Tomiovi Okamurovi, že té situaci je třeba čelit čelem a neustupovat tomu nátlaku,“ uvedla Samková k tehdejšímu dění. „Dneska by se řeklo – jasně, je to kampaň, je to účelovka. V podstatě toto byla první dehonestující kampaň na politické scéně,“ podotkla. 

„Šlo o to, že existují určité dokumenty z mojí advokátní kanceláře, ze kterých mělo vyplývat, že jsem se dopustila nějakých trestných činů podvodu s Českou spořitelnou. Pozoruhodné bylo to, že už v době, kdy Janek Kroupa tu reportáž dělal, tak se Česká spořitelna k tomu vyjádřila a řekla – nám žádná škoda nevznikla, my jsme rádi, že tady tenhle byznys proběhl, protože to, co jsme dostali v rámci odkupu pohledávek, tak jsme úplně šťastní a spokojení. To je teda jedna věc... Když nevznikla žádná škoda, kdo je ten poškozený? Materiály byly získány vlastně formou krádeže z mojí advokátní kanceláře mojí bývalou asistentkou, která měla podepsanou mlčenlivost,“ sdělila Samková s tím, že asistentka předala materiály autorovi reportáže. 

„Janek Kroupa ve své reportáži přímo řekl, že to má z blízkých zdrojů advokátní kanceláře. Blízké zdroje neexistují,“ dodala Samková s tím, že Kroupa tím, co udělal, vlastně pomohl dokonat její bývalé asistentce trestný čin. „Za mě je to spolupachatelství. Moje asistentka je za celou věc pravomocně odsouzená, trvalo to 4,5 roku. Rozsudky říkají, že se dopustila trestných činů. Máme tady situaci, kdy Český rozhlas prokazatelně a jednoznačně získal materiály k reportáži, kterými jednoznačně ovlivnil volby v České republice, a získal je na základě trestného činu. A to si myslím, že je jiná liga,“ rozhorlila se Samková.

„Já jsem samozřejmě podala na Janka Kroupu, Jana Pokorného a Český rozhlas trestní oznámení. Podle mého názoru nejzávažnějším trestným činem v této souvislosti je manipulace s volbami. V rámci trestního řízení s bývalou asistentkou byli vyslýcháni i bývalí poslanci Úsvitu, a to i lidé, kteří mi nejsou nakloněni, a bylo jednoznačně prokázáno a tito lidé řekli u soudu, že o tom, že bude mediální kampaň, věděli minimálně měsíc, spíše dva předem. A věděli o tom od této dívky. Janek Kroupa měl ty materiály minimálně měsíc předem,“ vyprávěla dále Samková, jež se obrátila na Lenku Bradáčovou z Vrchního státního zastupitelství. „Manipulování s volbami ohrožuje demokratický řád této země,“ dodala.

Samková se podle svých slov obrátila uprostřed soudního jednání na Radu Českého rozhlasu a žádala ji, aby zprostila mlčenlivosti Janka Kroupu i Jana Pokorného. „Rada pro rozhlasové a televizní vysílání to odmítla, že k tomu nemá žádné pravomoci, a Český rozhlas to odmítl rovněž. To znamená, že on v průběhu toho vyšetřování trestné činnosti a v průběhu soudu odmítl spolupracovat při odhalování trestné činnosti,“ míní. 

Kauza má podle ní dva aspekty – veřejnoprávní a osobní. „Pro mě je důležitější ten veřejnoprávní aspekt. Veřejnoprávní médium naprosto prokazatelně využívá trestných činů třetích osob ke své činnosti. A to je prostě, já myslím, že je to nepřijatelné i pro soukromá média, natož pro veřejnoprávní média,“ zmínila Samková, jež je přesvědčena, že by se byla bývala dostala do Evropského parlamentu. „Mně to samozřejmě velice pošpinilo mou pověst, to je daleko horší než zničená politická kariéra, protože se to pořád objevuje na různých chatech,“ dodala a zdůraznila, že se rozhodně nedopustila žádného trestného činu. 

„Přemýšlím o tom, co mám po tom Českém rozhlasu chtít. Omluvu? Jako chtít peníze, to mi přijde nechutné. Myslím si, že by to měl být Český rozhlas, který by měl přijít s nějakým návrhem řešení této situace. Pokud on neudělá žádné kroky, budu to brát jako důkaz, že je nadále připraven připravovat své reportáže na základě tresných činů,“ uzavřela Samková rozhovor o celé věci. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…