A je to: Válečné reparace od Německa? Jasné slovo

12.02.2019 9:48

Spolupracovník Lidových novin Tomáš Procházka se ve svém komentáři rozepsal o tom, jak Němci zavřeli krám. Jde o otázku válečných reparací, které došly a už nebudou.

A je to: Válečné reparace od Německa? Jasné slovo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Německé spolkové republiky
reklama

„Naši západní sousedé čelící požadavkům na vyplacení dodatečných válečných reparací si ve snaze učinit vstřícné gesto tak trochu, jak se lidově říká, zavařili,“ poznamenává Procházka a všímá si toho, jak vláda oznámila vyčlenění 12 milionů eur pro ruský Petrohrad. Jde o kompenzaci pro ty, kdo legendární blokádu města přežili. 

Anketa

Podporujete přijetí eura? (Hlasování od 12.2.2019)

8%
92%
hlasovalo: 13276 lidí

„Vytáhnout přede všemi platinovou kartu či naditou peněženku s nápisem SRN (odškodnění) a jen tak odpočítat 12 milionů eur, to bylo ze strany Němců, řečeno velmi eufemisticky, poněkud nešťastné a překvapivě neuvážené. Přesně v tu chvíli se totiž nemálo dalších evropských zemí briskně rozpomnělo, že rovněž k nim má Německo určité finanční závazky a že teď nastal ten pravý čas, aby je konečně uhradilo,“ poznamenal Procházka. 

„Současná oficiální německá doktrína velí jasně – nikomu už ani cent, všechny reparace jsou už vyplaceny – účty definitivně srovnány. A z tohoto postoje si Německo jednoduše nemůže dovolit uhnout ani o milimetr, neboť by tím pouze vytvořilo další, mnohem nebezpečnější právní precedent, a to by zpochybnilo veškeré doposud uzavřené poválečné dohody,“ dodal dále komentátor a poznamenal, že tématu se chopily i strany SPD a KSČM v Česku, kdy ostatní odmítly o této věci dále jednat. 

„Snad si uvědomily, že pokud bychom skutečně vznesli nějaký nárok, žádali bychom tím současně i revizi či dokonce zrušení jednoho z nejvýznamnějších dokumentů naší polistopadové historie: česko-německé deklarace, kterou v roce 1997 podepsali tehdejší šéfové vlád obou zemí, premiér Václav Klaus a spolkový kancléř Helmut Kohl,“ sdělil Procházka se slovy, že česko-německou deklaraci bychom neměli teď znovu otevírat. „To by nás pak ty dodatečné finanční nároky na válečné reparace vyšly ale ‚setsakramentsky‘ draho!“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ať v ČT padají hlavy. Kauza Fridrichová: V noci padla zásadní věta

10:34 Ať v ČT padají hlavy. Kauza Fridrichová: V noci padla zásadní věta

Dojde k personálním změnám v České televizi? Hlas dalšího radního volá po tom, aby došlo k obměně na…