A jéje. Za Johnsonem se chystá delegace. Británie má dost

6.7.2022 7:00 odp.

Britský premiér Boris Johnson se dostává do stále většího tlaku od svých spolupracovníků, kteří jej vyzývají, aby rezignoval. Po úterním konci dvou ministrů britské vlády opustili Johnsona další vládní úředníci a podle BBC se již proslýchá, že se skupina ministrů včetně státního tajemníka Walesu chystá britskému předsedovi vlády oznámit, že „hra skončila“ a je načase odstoupit. Johnson zatím výzvy ke své rezignaci odmítá.

A jéje. Za Johnsonem se chystá delegace. Británie má dost
Foto: Repro Youtube
Popisek: Britský premiér Boris Johnson

Anketa

Co vy a letní dovolená?

hlasovalo: 5811 lidí
Britský premiér Boris Johnson, který po rezignaci dvou svých ministrů a dalších vládních úředníků čelí narůstajícímu tlaku, aby se vzdal funkce, má být podle BBC konfrontován státním tajemníkem Walesu Simonem Hartem a dalšími ministry, aby ze své funkce předsedy vlády Spojeného království odstoupil.

Hart dal podle BBC Johnsonovi v úterý jasně najevo, že „hra skončila“ a měl by odejít bez toho, aby musela padnout celá vláda. Podle Harta by premiérův odchod neměl vyžadovat rezignaci všech ministrů.

Přestože má do sídla britského premiéra v ulici Downing Street zamířit s výzvou k rezignaci hned skupina ministrů britské vlády, Johnson zatím doufá, že výzvám odolá.

Premiér Velké Británie dnes odmítl možnost, že by odstoupil. Poslancům v parlamentu řekl, že právě v těchto těžkých časech a v době největší války v Evropě za osm desetiletí musí vláda pokračovat. „Toto je přesně doba, kdy byste očekávali, že vláda neodejde a bude pokračovat v práci,“ řekl Johnson podle agentury Reuters.

K výtkám, kvůli nimž čelí výzvám k rezignaci, patří zejména skandály ve vládě, situaci však nezlepšuje ani současná ekonomická situace. Podle Johnsona však kabinet reaguje a vláda provádí „největší snížení daní za desetiletí“.

Problémy v Konzervativní straně způsobila v posledních dnech kauza kolem náměstka hlavního whipa Christophera Pinchera, jenž měl údajně být zapleten do sexuálního napadení dvou mužů. Premiér nejprve tvrdil, že o vyšetřování Pinchera nic neví, načež se po vyplutí dalších informací musel omlouvat s vysvětlením, že na případ zapomněl.

Vládou stále otřásají i večírky konané v Downing Street v době, kdy byla Británie v koronavirové uzávěře. Johson navíc v této souvislosti čelí vyšetřování imunitního výboru, který posuzuje, zda lhal parlamentu, když loni v prosinci tvrdil, že jeho kancelář koronavirová opatření neporušovala.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neschopnost vlády, ale i něco víc. Jiří Paroubek tuší. A ČT? „Opravdu by se měla uklidnit“

20:00 Neschopnost vlády, ale i něco víc. Jiří Paroubek tuší. A ČT? „Opravdu by se měla uklidnit“

„Chce to méně lenosti a méně blazeovanosti při výkonu funkce premiéra,“ vzkazuje Petru Fialovi býval…