Prozatím ministři pouze souhlasili s již v květnu navrhovaným přerozdělením 40 000 uprchlíků, ale pouze na základě dobrovolnosti. Evropská komise původně navrhovala povinné přijetí kvót. O konkrétním způsobu, jak bude přerozdělování vypadat v praxi, se bude v Bruselu jednat příští měsíc. Včerejší jednání podle očitých svědků se rozhodně nedají označit jako harmonická. Ministři se dokonce rozhodli, že nebudou vydávat žádné společné prohlášení. Požádali pouze Lucembursko, jenž právě Evropské unii předsedá, aby jej vydalo svým jménem. Německo mezitím zavedlo hraniční kontroly na hranicích s Rakouskem a poté jej následovalo samotné Rakousko a dále Slovensko a Nizozemí.
Do Bruselu také z Kanady dorazila Tima Kurdi, teta utopeného syrského chlapce, jehož fotografii publikovala média po celém světě. Přivezla s sebou petici podepsanou 1,2 milionem lidí, kteří od Evropy požadují větší pomoc uprchlíkům. „Každá země by měla přijmout svoji zodpovědnost. Smrt mého synovce Ajlana byla zprávou od Boha, aby se svět probudil a něco pro uprchlíky konečně udělal,“ cituje deník San Antonio Express News její vyjádření. Celý původně tak dojemný příběh rodiny Kurdi však dostává v posledních dnech vážné trhliny. Podle mnohých svědků otec rodiny patřil sám k převaděčům a nese za ztroskotání lodi hlavní zodpovědnost. Mnozí poukazují také na to, že rodina žila v bezpečí v Turecku a nemusela se vydávat do Evropy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro