A příště naostro. Expert viděl Staromák a tuší, co přijde dál

18.10.2020 21:47

K nepokojům, které proběhly na Staroměstském náměstí po demonstraci proti restrikcím vlády, se vyjádřil vojenský analytik Jaroslav Štefec. Takových akcí bude prý jen přibývat. Ale promluvili i další. Žádná plná Letná, žádná pravda a láska, ale dlažební kostky. Elity, dejte si pozor, nebo si pro vás frustrovaný lid dojde! Policie našla na demonstraci zajímavé hračky. Obušky, nože, pyrotechniku, pistole. A jedeme prý z kopce!

A příště naostro. Expert viděl Staromák a tuší, co přijde dál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na pražské Staroměstské náměstí přišli v neděli protestovat fanoušci sportovních klubů proti vládním opatřením kvůli pandemii koronaviru. Po rozpušténí demonstrace začali řádit
reklama

Anketa

Je dobře, že policie rozehnala demonstranty na Staroměstském náměstí?

80%
20%
hlasovalo: 25448 lidí

„Na Staromáku údajně ‚demonstrovali odpůrci vládních nařízení proti koronaviru‘. Alespoň takhle to prezentoval ČRo1. Určitě se také dočkáme pochval policie i prohlášení politiků, že zvládla situaci dobře až skvěle a nelze jí nic vytknout. Policisté se chovali korektně i k demonstrantům, kteří na ně házeli dlažební kostky a pyrotechniku, nedošlo ani k větším škodám na majetku, nebyly žádné ztráty na životech a nebyly ani větší počty zraněných. Prostě idylka,“ začal ironicky svůj příspěvek Štefec.

Podle analytika se nejednalo pouze o obyčejné demonstranty, ale o skupinky dobře secvičených profesionálů. „Podle dostupných informací tuto akci organizovali lidé blízcí partám ‚bouchačů‘ z řad tzv. tvrdých jader fotbalových fanoušků. Tomu celkem odpovídaly i nápisy na bundách a mikinách a části účastníků i jejich ‚výbava‘. Přiznám se, že jsem čekal relativně drsné srážky a útoky na policii a také škody na majetku. To, co jsem měl ale možnost ‚naživo‘ vidět, byl spíše nácvik akcí ze strany dobře organizovaných a pečlivě maskovaných skupinek útočníků.“

„Z obrazových záznamů je jasně vidět, že zkoušeli různé metodiky individuálních i skupinových útoků na policisty, testovali jejich reakci na použití pyrotechnických prostředků, koordinovaně prováděli individuální a skupinové útoky a zjišťovali slabiny policejního kordonu i jednotlivých policistů. Způsob, jakým policisté reagovali, nepůsobil bohužel příliš profesionálně,“ myslí si Štefec.

„Čemu jsem se ale musel opravdu smát, to bylo angažmá policistů na koních. Opravdu nevím, co tam tahle operetní jednotka dělala. Stejně jako policejní auta i policisté na koních se pohybovali v podstatě bez ochrany, a kdyby šlo opravdu do tuhého, byli by snadnou kořistí útočníků.“ 

„Zdá se, že celá akce, de facto synchronizovaná s podobnou akcí na Slovensku, byla pouhou zkouškou na ‚něco většího‘. S Molotovovými koktejly místo pyrotechniky, baseballovými pálkami místo tyček českých vlajek a s propracovanou taktikou ‚tvrdého jádra‘, která naprosto ochromí zasahující policisty. Zpitomělý neorganizovaný dav pak už jen dokoná dílo. Rád bych věřil, že stejně ‚prasácky‘ jako já uvažují i analytici Ministerstva vnitra. Příští akce by už tak ‚lážo plážo‘ proběhnout nemusela. A jedno je jisté – bude jich přibývat,“ domnívá se analytik.

 

Na Staromáku údajně "demonstrovali odpůrci vládních nařízení proti koronaviru". Alespoň takhle to prezentoval ČRo1....

Zveřejnil(a) Jaroslav Štefec dne Neděle 18. října 2020
 

Zajímavý a poučný příspěvek k celé demonstraci měl na svém facebooku i český manažer Ondřej Fér, který napsal: „Všem politikům a vůbec veřejně činným lidem bych doporučil, aby brzdili se svým rozhořčením nad dnešním Staroměstským náměstím. Viděli jsme první opravdový projev frustrace. Žádná plná Letná a společný zpěv Jednou budem dál, žádná pravda a láska, ale dlažební kostky. Pokud elity neopustí svou komfortní zónu a nezačnou poslouchat lidi, můžeme počítat s tím, že tohle byl jen začátek. Dnešek byl první splátkou za neschopnost elit opustit své slonovinové věže. Pokud se něco nezmění, jednoho dne by si frustrovaní lidé pro elity do těch věží mohli rovnou dojít.“

Všem politikům a vůbec veřejně činným lidem bych doporučil, aby brzdili se svým rozhořčením nad dnešním Staroměstským...

Zveřejnil(a) Ondřej Fér dne Neděle 18. října 2020
 

Na pražské Staroměstské náměstí přišli v neděli protestovat občané proti vládním opatřením kvůli pandemii covidu. Protože bylo na místě více než povolených 500 osob, magistrát se rozhodl protest ukončit. Krátce po 15.00 organizátoři oznámili, že demonstraci oficiálně ukončili. Pak na náměstí propukly nepokoje. Policie nasadila i vodní dělo.

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek uvedl, že policie dopředu měla informace, že na akci se chystá 300–500 radikálních fotbalových ultras. Policie prý už v týdnu komunikovala se svolavatelem, varovala jej, že má informace o nebezpečí a zda si je vědom odpovědnosti za to, co se může odehrát.

Když byla demonstrace předčasně ukončena, „přišel ten okamžik, o kterém jsme věděli dopředu z policejních zdrojů, že tři sta radikálů zaútočilo na policii“. Na demonstraci bylo odhadem 1 600 lidí, kteří chtěli pokojně projevit svůj názor, a 400 radikálů.

Policie podle Vondráška nechtěla zasahovat ve chvíli, kdy na náměstí bude 2 000 převážně pokojných demonstrantů. Náměstek policejního prezidenta také zdůraznil, že naštěstí nežijeme ve státě, kde by policie kontrolovala batoh každému, kdo chce projevit svůj názor. Kontrolovali tedy pouze vytipované osoby. A u nich byly před demonstrací zadrženy boxery, nože, pyrotechnika, a dokonce jedna střelná zbraň.

K demonstraci na Staroměstském náměstí se už vyjadřují i její přímí účastníci. Jeden z nich, Jan Jirkal, popsal průběh protestu na svém facebookovém profilu. Svůj příspěvek nadepsal slovy „PROMARNĚNÁ PŘÍLEŽITOST“. Organizátoři byli prý podělaní strachy a řečníci nestáli za nic. „Následovaly projevy řečníků – plejáda bezejmenných tváří. Snad až na dvě výjimky nikdo z nich neuměl mluvit do mikrofonu. Před sjednocené chuligány postavili kohosi, kdo zamumlal plytký text o sportu. Poslechli jsme si vyčpělé příběhy z dob komunismu a vzpomínky na listopad 1989,“ popisuje průběh akce Jirkal.

Demonstranti podle něj ale přišli kvůli něčemu zcela jinému. „Na Staromák jsme šli demonstrovat proti nesmyslným opatřením vlády. Demonstrovat proti likvidaci celých odvětví ekonomiky a sportu. Demonstrovat proti střetu zájmů a vlastnímu obohacování členů vlády a jejich rodinných příslušníků. HON nám na to odpověděl ústy neschopných řečníků obecnými frázemi o svobodě a demokracii. A hlavně ať prý přijdeme na jejich další akci,“ píše rozhořčeně Jirkal.

PROMARNĚNÁ PŘÍLEŽITOST Už z příprav bylo jasné, že demonstrace na Staroměstském náměstí přerůstá organizátorovi přes...

Zveřejnil(a) Jan Jirkal dne Neděle 18. října 2020

Irena Válová zase na svém Facebooku předpovídá, že nepokoje a protesty budou pokračovat a že násilí plodí jen další násilí: „Tak ode dneška nás čeká už jen sešup dolů. Demonstrace a boje budou pravidelné. Nařezáno od režimu dostane ještě hodně lidí. Je tady pár slušných přátel, kteří se prostě šli jen podívat z dálky. Hlavně ženy. Když viděly policisty uzavírat výchozí uličky ze Staroměstského náměstí, tak včas utekly. Protože jim to cosi připomnělo. Je tady pár lidí, kteří nikam nešli, a když viděli, jak policie stříká na stojící jen čumily, tak příště půjdou. Tuhle reakci znám z roku 1988.

Jedeme z kopce Tak ode dneška nás čeká už jen sešup dolů. Demonstrace a boje budou pravidelné. Nařezáno od režimu...

Zveřejnil(a) Irena Válová dne Neděle 18. října 2020
 
 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To tady chcete vyvolávat válku? Pekarová se v Partii rozjela, že se komunista neudržel

0:00 To tady chcete vyvolávat válku? Pekarová se v Partii rozjela, že se komunista neudržel

V nedělní Partii televize Prima zasedli poslanci Ondřej Veselý (ČSSD), Jaroslav Bžoch (ANO) a Pekaro…