A strhlo se to. Jen co se Křeček vrátil od Zemana

25.10.2021 12:17 | Ze sítí

Ombudsman Stanislav Křeček v pondělí dopoledne v Ústřední vojenské nemocnici navštívil prezidenta republiky. Podle něho není v tuto chvíli Miloš Zeman nikterak omezen ve svých právech. Doktor Křeček v prohlášení mluví o absenci mechanismu, který by umožňoval nezbytnou správu státu. Ihned se vyrojila řada komentářů.

A strhlo se to. Jen co se Křeček vrátil od Zemana
Foto: Repro ČT
Popisek: Nový ombudsman, Stanislav Křeček

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček zavítal za prezidentem Milošem Zemanem. Zdůraznil, že do Ústřední vojenské nemocnice dorazil nejen se souhlasem hlavy státu, ale též se souhlasem lékařů.

Anketa

Vydrží Fialova vláda až do řádných sněmovních voleb?

hlasovalo: 16018 lidí

„Přesvědčil jsem se nejen o tom, že prezidentovi je samozřejmě poskytována veškerá lékařská péče, kterou nezbytně potřebuje, ale také o tom, že v tuto chvíli není prezident nikterak omezen ve svých právech, v přijímání návštěv a v komunikaci s nimi,“ uvedl Křeček.

Podle jeho slov lze proto jen litovat, že se dosud nepodařilo vytvořit stav, ve kterém by byla zachována důstojnost osoby prezidenta a jeho úřadu a současně vytvořen mechanismus, který by umožňoval nezbytnou správu státu za všech okolností.

„V této věci je vážně narušena racionální a obecně akceptovatelná komunikace mezi volenými i výkonnými orgány státu, občanskou veřejností a odbornými lékařskými pracovišti, která je však zcela nezbytná k obnovení důvěry v demokratické instituce v zemi. To vede k růstu zcela nepřijatelných nenávistných projevů nejen na sociálních sítích, ale i obecně ve veřejném prostoru. K nápravě tohoto stavu bych chtěl, jako veřejný ochránce práv ve smyslu svých kompetencí co nejvíce napomáhat,“ doplnil Stanislav Křeček v prohlášení, které zveřejnil na svém facebookovém profilu. 

Prezident republiky při podpisu rozhodnutí o svolání schůze Poslanecké sněmovny.

Občané začali na příspěvek ihned reagovat. „Doufám, že všichni měli respirátor,“ napsal Bronislav Poul z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. 

„Děkuji, pane doktore, že jste navštívil pana prezidenta i za článek. Bohužel, padesát procent čtenářů ho nepřijme s porozuměním,“ vyjádřil své mínění jiný z komentujících. „Celé je to trošičku jinak. Prezidenta si dnes svým způsobem váží i dost lidí, kteří ho nevolili. To jen oirohujerská lůza mu nemůže přijít na jméno,“ poznamenal další z diskutérů.

Nesouhlas s ombudsmanem vyjádřil uživatel David Jan Hus. „Mechanismus, který by umožňoval nezbytnou správu státu za všech okolností přece v případě prezidenta existuje, ten není třeba vytvářet,“ konstatoval.

Na twitteru se objevily i podstatně negativnější komentáře. „Není omezen ve svých právech? No to jsme věděli, ne? Je v nemocnici, kde mu je poskytována bezplatná péče. Návštěvy mu taky nezakázali, a když je toho schopen, může s nimi i pokecat. On mu to snad někdo upíral? To je zase objev, to nemá ombudsman nic lepšího na práci?“ Ptala se po informací o Křečkově návštěvě na profilu ČT24 diskutující Marcela Tesařová.

„Tak teď bude každý den nějaká návštěva z okruhu prověřených. Snad jich mají na listině dost, aby jim vydržely do 8. listopadu,“ poznamenala na twitteru další kritička.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

12:24 Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

Schůzka kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského s prezidentem Milošem Zemanem trvala asi 40 …