A teď Prymula může všechno: Mrazivé dopady nouzového stavu

29.09.2020 7:39

Ve středu by se mělo uskutečnit mimořádné jednání vlády, na němž by se mělo rozhodnout, zda bude v Česku opět vyhlášen nouzový stav, aby bylo možné dále zpřísnit opatření proti postupující pandemii koronaviru. S návrhem má přijít ministr zdravotnictví Roman Prymula. DeníkN.cz nyní rozebírá, co by vše mohlo nastat.

A teď Prymula může všechno: Mrazivé dopady nouzového stavu
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Roman Prymula v Partii
reklama

Podle ministra Prymuly je vyhlášení nouzového stavu nutné. „Bez toho moc šance není,“ uvedl Prymula pro Respekt. Podporu ministru zdravotnictví vyjádřili premiér Andrej Babiš (ANO) i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Hlasovat by se tuto středu na mimořádném jednání vlády.

A co můžeme následně čekat za restrikce? „Především je třeba vysvětlit, že samotné vyhlášení nouzového stavu nestanoví nijak okruh zákazů, které vláda využije. Podle krizového zákona může vláda využít velmi dlouhou řadu omezení práv a svobod od práva vlastnického, přes právo pohybu a shromažďování až po právo podnikat,“ píše autorka textu Eva Romancovová. 

Podle jejích slov může vyhlášení nouzového stavu znamenat jen to, že resort zdravotnictví je opatrný a nechce se dostat do sporu se soudy. Je tedy jasné, že ministerstvo chce zavést restriktivní opatření a nechce využít jen zákon o ochraně veřejného zdraví.

Hovoří se například o potřebě zavřít střední školy a omezit shromažďování na maximálně 10 až 20 lidí. I to může být důvodem pro zavedení nouzového stavu. Podle DeníkuN.cz nelze ani vyloučit omezování provozu restaurací, obchodů a hotelů. 

„Režim nouzového stavu v tomto směru vládě zcela rozváže ruce a bude záviset jen na parlamentní kontrole, zda budou omezení udržitelná,“ uzavřela autorka.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská pod nátlakem politiků. Ještě před dnešní Radou ČT vyšel klíčový text. Komu bude horko?

15:27 Lipovská pod nátlakem politiků. Ještě před dnešní Radou ČT vyšel klíčový text. Komu bude horko?

„Odvoláním dozorčí komise není a ani nemůže být ohrožena nezávislost České televize,“ říká ekonomka …