A to bude prů...? Tereza Spencerová má vážné zprávy. Připlatíte si za benzín?

16.09.2019 7:07

Analytička Tereza Spencerová se zamyslela nad tím, co může přijít po útoku na dvě saúdskoarabská ropná pole, ze kterého americký ministr zahraničí Mike Pompeo viní Írán...

A to bude prů...? Tereza Spencerová má vážné zprávy. Připlatíte si za benzín?
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt
reklama

Saúdskoarabský ministr energetiky, princ Abdalazíz bin Salmán oznámil, že útok na dvě ropná zařízení na východě země sníží produkci saúdskoarabské ropy o polovinu, napsala agentura Reuters. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo prohlásil, že za útokem na ropná pole může stát Írán. Írán ihned obvinění odmítl.  K útoku se přihlásili povstalci v Jemenu, které Írán podporuje.

Analytička Tereza Spencerová na serveru iPrima.cz napsala, že za útokem opravdu mohou stát jemenští povstalci, s nimiž si Saúdové nedokážou poradit. A položila si otázku, co všechno jemenští povstalci v Saúdské Arábii ještě zničí, než začnou skutečná jednání vedoucí k vyřešení již čtyři roky trvající války v Jemenu.

Anketa

Kdybyste si mohli zablokovat veškeré vysílání České televize, a zbavit se tak placení koncesionářského poplatku, využili byste takovou možnost?

95%
5%
hlasovalo: 31819 lidí

Saúdové očividně nemají adekvátní obranu svých ropných zařízení, neboť asi nikdy nepočítali, že by jejich válka proti Jemenu mohla přijít až k nim, a navíc tak hluboko… Korunní princ Mohamed bin Salmán si okamžitě telefonoval s (prezidentem USA Donaldem) Trumpem, nicméně o ukončení pět let trvající agrese proti Jemenu se nejspíš nemluvilo, protože první vyjádřil ‚odhodlání a schopnost‘ bojovat a druhý mu podle všeho nabídl urychlené dodávky systémů protiraketové obrany za adekvátní miliardy… Trumpův Pompeo do toho znovu dokázal, že žádných Boltonů ve skutečnosti netřeba, neboť nejprve zpochybnil, že by drony přiletěly z Jemenu, a vzápětí vyzval mezinárodní společenství, aby ‚veřejně a jednotně odsoudilo íránské útoky‘… fascinující… agrese proti Jemenu běží v každém případě dál a za všechno může Írán… fascinující... před pár dny se přitom tvrdilo, že USA začaly s rebely vyjednávat... Je otázkou, co všechno budou Houtíové u Saúdů muset zničit,“ uvedla Tereza Spencerová v narážce na poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona, kterého prezident Trump nechal vyhodit. Prý se rozcházeli např. v otázce, jak se chovat vůči Íránu.

Ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda na serveru Novinky.cz varoval České spotřebitele, že hořící ropná pole v Saúdské Arábii mohou mít vliv i na ceny benzinu v Česku. Očekává, že by kvůli útoku mohly vzrůst ceny až ke 48 korunám za litr. Cena za barel ropy by mohla překonat hranici sto dolarů.

V měsíci říjnu se pak cena v krajním případě může vyšplhat k rekordním maximům roku 2012. Tehdy stál benzin více než 38,50 koruny za litr,“ upozornil Kovanda.

Podle ekonoma je však také možné, že se Saúdské Arábii podaří situaci rychle vyřešit. Pak prý cena ropy nemusí překonat magickou hranici sta dolarů za barel.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aféra Fridrichová: Xaver otevřel stavidla. A na ČT se to valí. Celé to bylo jinak?

11:01 Aféra Fridrichová: Xaver otevřel stavidla. A na ČT se to valí. Celé to bylo jinak?

Mělo 168 hodin vysílat slova Jany Maláčové? Podle Nory Fridrichové určitě ano, prý je nezajímala spr…