A to nevidíte? Ivan David ukázal nové fotky z Oděsy. Obvinil EU

04.05.2021 7:41

Europoslanec SPD Ivan David kroutí hlavou nad počínáním radikálů v ukrajinské Oděse. Udeřil kvůli tomu i na Evropskou unii. Nechápe prý, proč EU pravidelně obviňuje řadu politiků z pravicového extremismu, ale k dění na Ukrajině mlčí.

A to nevidíte? Ivan David ukázal nové fotky z Oděsy. Obvinil EU
Foto: Archiv ID
Popisek: MUDr. Ivan David, europoslanec za SPD

V květnu 2014 došlo v ukrajinské Oděse k tragédii. Po střetech mezi stoupenci politických změn a odpůrci těchto změň zemřelo 48 lidí. Dalších 250 lidí bylo zraněno. Většina obětí uhořela ve zdejším Domě odborů.

Anketa

Bojíte se onemocnění covid-19? (Ptáme se od 4.5.2021)

22%
78%
hlasovalo: 8601 lidí

Sedm let poté lidé v Oděse složili hold těmto obětem. Akcí se však zúčastnili i pravicoví radikálové a europoslanec Ivan David k tomu napsal pár slov.

„Jejich průvod vedl černý náklaďák, který z reproduktorů přehrával nacionalistické melodie. Vozidlo bylo vyzdobeno vlajkou, na které byl ‚Wolfsangel‘ - historický heraldický symbol, který nacisté používali také jako odznak několika divizí SS. Během konfliktu na východní Ukrajině se objevila na praporech azovského dobrovolnického praporu, který bojoval na straně kyjevských úřadů,“ napsal David na sociální síti Facebook.   

„Samozřejmostí byly nejen symboly praporu Azov, který se „vyznamenává“ v bojích proti domobrancům na Donbase zejména plundrováním a terorizováním civilistů, ale někteří účastnící otevřeně nesli i symboly SS,“ pokračoval europoslanec.

Nakonec zmínil Rusko a kritiku ze strany EU, která směrem k Moskvě zaznívá.

„Evropská unie, která vidí pravicové extrémisty ve všech, kdo nesouhlasí s její oficiální politikou zejména ve věcech imigračních, na symbolech SS a otevřenému uctívání masového vraha Stěpana Bandery zjevně nic špatného nevidí. Inu, proti Rusku, jak ukázaly poslední události, je i IS dobrým spojencem, kterému je záhodno dodávat zbraně. Natož pak Ukrajina, kde se zavírají televizní stanice i s novináři, ale na to už jsme zvyklí z Turecka. Účel světí prostředky, pravili již otcové jezuité,“ uzavřel David s poukazem na ukrajinského národního hrdinu boje za nezávislost, který však na počátku druhé světové války spolupracoval s nacisty proti Sovětům. V pozdější fázi války bojovali Banderovci jak proti nacistům, tak proti sovětským vojákům.

Ivan David promlouvá

Ivan David promlouvá

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

6:31 Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

„Evropa bude potřebovat jen v následujícím desetiletí půl milionu IT odborníků, které nebude mít, po…