A to víte, demonstranti z Václaváku, že vlastně protestujete proti ekologickým aktivistům? Zdeněk Zbořil se dobře baví

08.06.2019 17:50

Politolog Zdeněk Zbořil, vyznamenaný prezidentem Milošem Zemanem, nabídl trochu jiný pohled na demonstrace pořádané spolkem Milion chvilek. Prohlásil, že lidé vlastně protestují proti ekologickým aktivistům ve strukturách EU, kteří v rámci boje za lepší životní prostředí prosazovali pěstování řepky na polích a její následné přimíchávání do paliv.

A to víte, demonstranti z Václaváku, že vlastně protestujete proti ekologickým aktivistům? Zdeněk Zbořil se dobře baví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Česko má za sebou demonstraci, které se na Václavském náměstí účastnilo dle pořadatelů 120 tisíc lidí, odhad z resortu vnitra byl 70 tisíc účastníků. Podle pořádajícího spolku Milion chvilek protestující požadovali demisi předsedy vlády Andreje Babiše.

Politolog Zdeněk Zbořil nabídl na protesty trochu jiný pohled.

„Tady když mě vyzvou, abych šel na demonstraci, tak se dovídám, že je to hlavně proto, že Agrofert má největší výnosy z řepky olejné a že to také trochu zavinila Evropská unie, protože tomu otevřela dveře, na té demonstraci se zřejmě nebude protestovat proti ekologickým lobbistům v EU, kteří prosadili pěstování řepky pod záminkou snižování spotřeby neobnovitelných surovin,“ poukázal v rozhovoru pro Prvnízprávy.cz Zbořil na jednu z aktivit, na které vydělává Agrofert Andreje Babiše momentálně odložený ve svěřenském fondu předsedy vlády.

Zbořil také kroutil hlavou nad tím, že se současné demonstrace srovnávají s protesty z roku 1989. „Demonstrace 89 byla úplně jiná, Václav Havel byl politickou autoritou od Charty 77 a ti lidé, kteří tam s ním stáli na tribuně, měli nějakou svoji minulost a ta byla provázena určitou politickou zkušeností,“ podotkl Zbořil.

Zdá se mu navíc, že demonstranti vlastně vyvíjejí tlak na justici, jejíž nezávislosti se dovolávají. Prý by měli vědět, že stávající ministryně spravedlnosti nemůže odvolat vrcholné státní zástupce a nemůže zastavit to či ono trestní řízení.

Demonstranti by podle politologa měli protestovat spíše proti výroku dnes již bývalého člena ODS Martina Langa, který ještě v pozici radního za středočeskou Jesenici nabádal své spoluobčany k fyzické likvidaci prezidenta Miloše Zemana.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zaujalo ho také, že na oslavách 75. výročí vylodění spojenců v Normandii, kterým začalo osvobozování západní Evropy, seděl český premiér Andrej za britskou královnou Alžbětou II., což svědčí o tom, že spojenci nezapomínají na úlohu českých krajanů ve vyloďovací operaci 6. června 1944. Ani my bychom podle Zbořila neměli zapomínat na krajany, kteří položili život na plážích ve Francii i na území Německa, nebo válku přežili, ale dnes již bohužel nejsou mezi námi. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…