A už je to tady. Návrh, abychom přijali víc migrantů. Hádejte, kdo to vymyslel

25.11.2014 20:36

Evropská unie se v poslední době musí vypořádat s mnohem silnější vlnou migrantů z Afriky a dalších zemí než dříve. Tajemník pro Evropské záležitosti Tomáš Prouza má za to, že by svůj díl uprchlíků měla převzít i Česká republika jako člen EU.

A už je to tady. Návrh, abychom přijali víc migrantů. Hádejte, kdo to vymyslel
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza
reklama

„Jsme v situaci, kdy ještě před pár lety přicházely do Evropy tisíce migrantů ročně, dneska to jsou tisícovky týdně,“ uvedl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Česko zatím zesílení přílivu migrantů nijak zvlášť nepocítilo a Prouza má za to, že by tento problém naše země měla pomoci řešit. Země jako Itálie či Řecko totiž nejsou schopny zajistit své hranice v takové míře, aby se přísun migrantů zastavil.

Češi se musí také učit

Migranti nejčastěji směřují do zemí, kde mohou najít zázemí v podobě relativně početných komunit - jde především o Německo či Švédsko. Velkým tématem se migranti stávají i ve Francii. Podle tajemníka bude muset EU jako celek najít mechanismus, jak s migranty pracovat. Nesmí přitom jít jen o to, že by všichni uprchlíci byli bez výhrad přijati.

Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíků Martin Rozumek podotýká, že Česko je jen tranzitní zemí pro uprchlíky. Ročně se prý vyřizuje asi sedm stovek žádostí o azyl, což je nejméně za poslední čtvrtstoletí. Prouza proto volá po určité změně. „Součástí toho je více se otevřít, dát některým skupinám migrantů možnost žít tady tak, aby se tento problém rozložil mezi všechny evropské země," podotýká.

I česká společnost by se podle jeho názoru měla naučit, že lidé z jiných zemí mohou v Česku žít a lidé se mohou od sebe navzájem učit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tvrdě zavírat, očkovat i kojence.“ A dřív psal: „Stydím se za Čechy, nechtějí běžence“

6:21 „Tvrdě zavírat, očkovat i kojence.“ A dřív psal: „Stydím se za Čechy, nechtějí běžence“

Imunolog Václav Hořejší patřil při pandemii covidu-19 k těm, kdo se v médiích vyjadřovali poměrně ča…