A už se mlčí. Vrbětice: Vlivný muž ČSSD měl co říci

13.07.2021 9:38 | Ze sítí

Expert ČSSD pro oblast bezpečnosti Antonín Seďa se vrátil ke kauze Vrbětice. Konstatuje, že výbuch v roce 2014 ve zbrojním skladu nezpůsobili ani dva čeští zaměstnanci, kteří tam zahynuli, ani tolikrát zmiňovaní dva ruští agenti.

A už se mlčí. Vrbětice: Vlivný muž ČSSD měl co říci
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Antonín Seďa

Koaliční vláda ANO a ČSSD ústy premiéra Andreje Babiše a ministra vnitra Jana Hamáčka trvá na tom, že za výbuchem ve Vrběticích v roce 2014 stáli dva ruští agenti. Prezident Miloš Zeman prohlášení Babiše a Hamáčka se stejnou vytrvalostí zpochybňuje.

Vláda mezitím rozhodla o tom, že lidem žijícím v okolí výbuchu se dostane odškodnění, což uvítal expert ČSSD na oblast obrany Antonín Seďa. Ten jedním dechem dodal, že vláda snad bude vyplacené odškodné vymáhat po skutečných vinících výbuchu, přičemž prý nemá na mysli dva zmiňované ruské agenty.

„Je dobře, že prošlo vládou odškodnění za Vrbětice. A nepřekvapuje mě negativní stanovisko ministryně financí. To, co mne překvapuje, je stanoviska ministra obrany. Vždyť to bylo právě toto ministerstvo, které má máslo na hlavně tím, že tam pronajímalo bez vědomí veřejné a státní správy budovy pro uskladnění munice privátním firmám. Doufám, že těch 600 milionů bude vymáháno od těch, kteří výbuch způsobili. A to rozhodně nebyli ani pracovníci, kteří při výbuchu zahynuli. A ani ruští agenti, o kterých se hovoří. Nebo spíše se hovořilo a dnes se raději o tomto mlčí,“ napsal bývalý poslanec ČSSD, který v poslanecké lavici seděl v letech 2002 až 2017.

Antonín Seďa promluvil

Vláda rozhodla, že 660 milionů korun z odškodnění rozdělí mezi Zlínský kraj, Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipovou, Vlachovice a Slavičín a jejich obyvatele. Vicepremiér v barvách hnutí ANO Karel Havlíček na tiskové konferenci oznámil, že rozhodnutí kabinetu v této věci bylo jednomyslné.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aliance pro rodinu placená z Ruska? Pochyby: Richterová křičí, soud kývá. Zvláštní

9:48 Aliance pro rodinu placená z Ruska? Pochyby: Richterová křičí, soud kývá. Zvláštní

TÝDEN V MÉDIÍCH Z takzvaného boje za svobodu slova a za novinářskou objektivitu a nezávislost se vyv…