A válka pokračuje: Škromach při kafíčku zúčtoval se Sobotkou a rozdal další údery

28.10.2013 12:10

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach se na svém Faceboooku podělil o dojmy z ohlasů nedělního zasedání předsednictva ČSSD. To vyzvalo předsedu Bohuslava Sobotku k odstoupení, neboť nese odpovědnost za hubený volební výsledek, zejména proto, že sám a autoritativně řídil předvolební kampaň. Předsednictvu se prý navíc snažil tvrdit, že výsledek je vlastně úspěchem.

A válka pokračuje: Škromach při kafíčku zúčtoval se Sobotkou a rozdal další údery
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Zdeněk Škromach
reklama

Anketa

Je dobře, že ČSSD vyzvala Bohuslava Sobotku k rezignaci?

29%
71%
hlasovalo: 9959 lidí

„Je smutné, že tady dochází k účelovému překrucování fakt,“ okomentoval Škromach reakce na usnesení předsednictva ČSSD, které vyzvalo předsedu Bohuslava Sobotku k rezignaci. Podle Škromacha šlo o nezbytnou reakci na volební výsledek ČSSD. Ten prý rozhodně není úspěchem, ačkoliv se předseda Sobotka na jednání pokoušel něco takového tvrdit.

Vše k situaci v ČSSD ZDE

Sobotka podle něj v září úplně převzal řízení kampaně a stranické orgány o svých rozhodnutích pouze informoval. Od té doby byl podle Škromacha zřejmý pád stranických preferencí, až na volebních 20,45 procent. „Tento výsledek nám velmi ztěžuje vyjednat povolební uspořádání, ve kterém bychom mohli prosadit zásadní věci z našeho volebního programu,“ píše místopředseda ČSSD.

Předseda Sobotka podle něj během jednání přesto trval na tom, že strana uspěla, rychle sestaví vládu a splní všechny své sliby. Škromach to označil za „nebezpečné vyvolávání očekávání, které nemůže nastat“. Právě to byl podle něj hlavní důvod, proč se předsednictvo rozhodlo Sobotku vyzvat k rezignaci.

Nenávistná kampaň, která poté následovala, podle něj jen potvrzuje, že předsednictvo zhodnotilo povolební situaci zcela správně. „Obzvláště komentáře pravicových novinářů jsou pro mne potvrzením správnosti tohoto kroku,“ poznamenává na sociální síti Škromach.

Předseda Sobotka, který na výzvu k rezignaci reagovat odmítl, by podle něj měl zvážit, jak svým postojem přispívá k jednotě strany. Na tom podle Škromacha závisí i to, jak se ČSSD podaří zhodnotit volební výsledek, už tak dost hubený.

Pak ještě připomněl, že Sobotka za tento výsledek dobrovolně převzal osobní odpovědnost tím, že začal osobně a autoritativně řídit předvolební kampaň.

Připomínáte mi kádrováka z padesátých let

Vzápětí se na Škromachově profilu rozpoutala bouřlivá diskuse, ve které si senátor mohl přečíst vyjádření podpory, i výzvy, aby zmizel z ČSSD či úplně z politiky. „Tohle není KSČ, měl byste dostat vyhazov ze strany,“ napsal mu jeden z rozčílených. Škromach uživateli odepsal, že mu svým sekernictvím připomíná kádrováka z padesátých let. „Vás si jako sociální demokrat mažu, pane Škromachu, odejděte ke SPOZ,“ vyzýval jej další. Jemu senátor odpověděl, že se rozhodně nenechá vyhazovat za názor.

Další čtenáři však místopředsedovi ČSSD vyjadřovali sympatie. „Já se zase stydím za ty lidi, kteří sem píší ty urážky. Přeji krásný den a pevné nervy,“ mohl se dočíst od jedné ze čtenářek. Té Škromach vysvětlil, že si těmito lidmi rozhodně sváteční den kazit nenechá. „Jsou to z větší části příznivci spolupráce s TOP 09 a Karlem Schwarzenbergem. Stačí se podívat na jejich profily,“ odhadl své kritiky.

Načež čtenářům prozradil, že dopije polední kafíčko a vyráží oslavit stání svátek položením věnce k Masarykovu pomníku.   

Co přesně napsal Zdeněk Škromach na Facebook:   

Venku to vypadá na sluníčkový den. Je zajímavé, kolik emocí a reakcí vyvolalo včerejší zhodnocení volebního výsledku ČSSD předsednictvem strany. Je smutné, že tady dochází k účelovému překrucování fakt. Šlo jen o nutnou reakci na volební výsledek ČSSD, který nelze vykládat jako úspěch, natož vítězství, jak to dělal předseda Slávek Sobotka. Ten už v září osobně převzal řízení volební kampaně a stranické orgány pouze informoval o svých rozhodnutích. A sám se přihlásil tímto i k osobní zodpovědnosti za volební výsledek.

Z původních preferencí až 35 % jsme postupně slevovali až na 25 %. A konečný výsledek 20,45 % byl neúspěchem. Tento výsledek nám velmi ztěžuje vyjednat povolební uspořádání, ve kterém bychom mohli prosadit zásadní věci z našeho volebního programu. Nereálné setrvávání předsedy na interpretaci, že jsme vlastně uspěli, že rychle sestavíme vládu a splníme vše, co jsme slíbili, je nebezpečné vyvolávání očekávání, které nemůže nastat. A je přímým ohrožením budoucího úspěchu ČSSD, ale i demokracie v naší zemi.

Nenávistná kampaň, která probíhá, jen potvrzuje, že to bylo správné zhodnocení povolební situace ze strany předsednictva ČSSD. Obzvláště komentáře pravicových novinářů jsou pro mne potvrzením správnosti tohoto kroku. Bylo by dobře, kdyby členové a funkcionáři strany respektovali toto demokratické rozhodnutí.

Ale jinak chápu, že každý má právo na svůj názor. A i předseda Slávek Sobotka musí zvážit, jak svým postojem přispívá k jednotě strany a zhodnocení hubeného volebního výsledku, za který dobrovolně nese osobní zodpovědnost, ke které se v předvolební době přihlásil osobním a autoritativním řízením kampaně.

Dnes trochu delší, ale bylo potřeba to říct.

Tak ještě jedno polední kafíčko a pak položení věnce u pomníku T. G. Masaryka. Máme dnes přece velmi významný svátek pro naši státnost i náš národ. Hezký den.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…