Adepti na senátory se dnes dozví, zda byli k volbám připuštěni

17.08.2018 6:03

Uchazeči o místo v Senátu se dnes dozví, zda byli k volbám připuštěni. Rozhodnou o tom radnice v sídlech volebních obvodů. Zaregistrují ty ze zhruba 230 nominovaných, jejichž volební přihlášky splnily zákonem předepsané požadavky. Odmítnutí uchazeči se mohou obrátit na soud.

Adepti na senátory se dnes dozví, zda byli k volbám připuštěni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Drahoš

Největší výběr budou mít zřejmě lidé v Praze 8, kde se přihlásilo 16 adeptů. Nejmenší konkurence asi bude na Náchodsku a Vsetínsku, kde se sešlo jen po šesti přihláškách.

Největší zájem bude pravděpodobně o senátní volby ve čtyřech pražských obvodech, kde kandidují čtyři letošní neúspěšní uchazeči o prezidentské křeslo – Marek Hilšer v Praze 2, Jiří Drahoš v Praze 4, Petr Hannig (Rozumní) v Praze 8 a Pavel Fischer v Praze 12. Mezi jejich soupeře budou patřit mimo jiné ústavní právník Aleš Gerloch, exministři Ivan Pilný (ANO) a Ivan David (dříve ČSSD, nyní SPD) nebo stávající senátoři Libor Michálek (za Piráty) a Eva Syková (dříve za ČSSD, nyní za ANO).

Další neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Hynek (Realisté) se utká o senátorský mandát na Chrudimsku s exministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL), trenérem rychlobruslařů Petrem Novákem (za ANO) nebo bývalým hokejistou Vladimírem Martincem (za SNK ED). Předseda lidovců Pavel Bělobrádek bude bojovat o mandát na Náchodsku, a to mimo jiné proti bývalému policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi (ODS).

Sledovaná bude i kandidatura někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha nepravomocně odsouzeného za korupci na Litoměřicku a expremiéra Jiřího Paroubka na Ostravsku. Zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) to bude mít na Vsetínsku asi s obhajobou mandátu snazší. Překvapením by bylo i vyřazení dlouholetého teplického primátora Jaroslava Kubery (ODS) nebo bohumínského starosty Petra Víchy (ČSSD) na Karvinsku, kteří senátorský mandát také obhajují, podobně jako místopředseda Senátu Jiří Šesták (za STAN) na Českobudějovicku.

Senát, který má celkem 81 členů, se z jedné třetiny obměňuje pravidelně po dvou letech. Letošní senátní volby začnou 5. a 6. října společně s komunálními volbami.

reklama

autor: čtk

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …