Advokát primátora Svobody: Policie v kauze Opencard nic nemá

13.03.2014 18:49

Policie nemá žádné důkazy, že by se bývalí pražští radní a pražský exprimátor Bohuslav Svoboda, kteří jsou obviněni v kauze Opencard, dopustili trestného činu. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz to uvedl Svobodův advokát Petr Toman.

Advokát primátora Svobody: Policie v kauze Opencard nic nemá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec ODS Bohuslav Svoboda
reklama

Podle serveru policisté uzavřeli vyšetřování kauzy minulý týden, advokáti tak dostali příležitost nahlédnout do spisu.

„Se spisem jsem se seznamoval průběžně. Až dosud jsem čekal, jestli v něm bude něco nového. Z pohledu pana docenta Svobody tam ovšem nového není nic. Nenašel jsem tam cokoli, co by potvrzovalo oprávněnost jeho obvinění,“ uvedl Toman.

Podstatu případu popsal takto: „Celý případ dělím na několik rovin, přičemž první je, zda vůbec došlo k tomu, co tvrdí policie. Tedy jestli skutečně mohla rada vypsat otevřené výběrové řízení, nebo zda bylo v pořádku vypsání jednacího řízení bez uveřejnění. Tuto věc totiž zatím nikdo nevyřešil, protože je právně složitá a mohou na ni být různé názory. Policie tvrdí, že mělo být vypsáno otevřené výběrové řízení, my tvrdíme, že použité jednací řízení bez uveřejnění bylo v pořádku a jinak postupovat nešlo.“

Podle policie výběrové řízení mělo být vypsáno. „Tvrdí to na základě znaleckého posudku od Risk Analysis Consulting. Ten říká, že tam mohlo být výběrové řízení – ale pozor – „pokud ovšem není zasahováno do autorských práv“. Tedy obráceně: pokud je zasahováno do autorských práv, tak nemohlo být otevřené výběrové řízení. Takhle přesně to tam stojí, ale policie si vzala jen první část a autorská práva neřešila,“ tvrdí Toman.

Policie si prý obstarávala důkazy jednostranně

Jediné, co ve spisu nově přibylo, je podle advokáta doplnění znaleckého posudku, kde se policie ptala, zda k činnostem podle uzavřené smlouvy byly potřebné zdrojové kódy, nebo ne. „A znalec rozdělil jednotlivé činnosti spadající do podpory a u několika z nich dospěl k závěru, že tam potřeba byly. A jestliže byť jen u některých byly třeba, tak to je jednoznačný závěr, že smlouvu nemohl dělat nikdo jiný než Haguess. Takže přibyl spíše důkaz ve prospěch obviněných.“

Toman také tvrdí, že policie si obstarávala důkazy jednostranně v neprospěch obviněných členů rady. „My budeme dávat návrhy na doplnění svědků. Budeme navrhovat výslech znalců České znalecké a Risk Analysis Consulting. Všichni obvinění zpochybňují znalecké posudky, a přesto ty znalce policie nevyslechla, neumožnila obhajobě klást jim dotazy, nezadala revizní znalecké posudky. To také budeme navrhovat. A samozřejmě i zastavení trestního stíhání docenta Svobody,“ uvedl Toman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

8:47 Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek ve svém facebookovém komentáři glosuje reakce odpůrců volby …