Advokáti Ratha si chystají námitky. Nelíbí se jim dozor ústeckého zastupitelství

23.05.2012 22:25

Advokáti obviněného poslance Davida Ratha Černý a Jelínek mají přichystány námitky, které se chystají podat. Nelíbí se jim dozorování ústeckého státního zastupitelství s Lenkou Bradáčovou v čele a taky podle nich nezákonné odposlechy poslance.

Advokáti Ratha si chystají námitky. Nelíbí se jim dozor ústeckého zastupitelství
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath
reklama

Právník Roman Jelínek prohlásil, že projev nedůvěry určitých státních zástupců k jiným státním zástupcům je obrovský problém. Pokud si žalobci z Ústí jistí tím, zda kauza náleží právě Středočeskému kraji, měli se obrátit na Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Dalším problémem je podle nich odposlouchávání poslance. Je totiž možné, že bylo nezákonné. „Včera jsme se bavili na mandátním a imunitním výboru, do jaké míry je možné, aby výkonná moc prováděla odposlechy poslanců, a jaké jsou možnosti zneužití takových odposlechů výkonnou mocí,“ uvedl pro iDnes.cz Jelínek. Ačkoliv ve středu měli právníci možnost nahlédnout do Rathova spisu, příkazy k odposlechům zatím nebyly odtajněny.

Ratha by po útěku poznal každý Čech

Dále advokáti tvrdí, že zatím nedostali písemné odůvodnění od Okresního soudu v Ústí nad Labem, proč poslal poslance Ratha do vazby. Ve stížnosti se ale asi budou bránit hlavně proti obavě možného poslancova útěku. „Zajímavé je, že ostatní, jejichž skutky jsou, myslím, závažnější, tak nedostali útěkovou vazbu. Pan doktor ji Rath dostal,“ uvedl Jelínek. Podle něj by totiž Ratha každý občan republiky poznal a nahlásil.

Bránit se právnici budou také proti tomu, že by Rath mohl i nadále páchat trestnou činnost. „Je třeba říct, že je stíhán z přijetí úplatku jako hejtman. Jestliže se vzdal těch funkcí - funkce hejtmana, funkce zastupitele - tak jak může pokračovat v páchání trestné činnosti," dodal Jelínek.

Poslance Davida Ratha zadržela minulé pondělí policie s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Podle informací se jednalo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

14:48 Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

O délce doby přetrvávání protilátek po prodělání nemoci covid-19 se v posledních měsících vedly dlou…