Agitace na gymnáziu? Šojdrová veze náctiletým vzácného hosta z Bruselu

22.02.2019 17:59

VÍME PRVNÍ Redakce ParlamentníchListů.cz obdržela zajímavou informaci. Na elitním katolickém Arcibiskupském gymnáziu v Praze se totiž v pondělí 25. února chystá europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) spolu s europoslancem a předsedou poslaneckého klubu Evropské lidové strany Manfredem Weberem (kandidát do čela Evropské komise) besedovat se studenty.

Agitace na gymnáziu? Šojdrová veze náctiletým vzácného hosta z Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michaela Šojdrová

„Škola obdržela nabídku sekretariátu KDU-ČSL k setkání s M. Weberem jakožto vysokým představitelem EU. Témata vybírá škola. Pravděpodobně to budou: budoucnost EU po odchodu Británie, evropské hodnoty a jejich prosazování, možnosti mladých lidí v EU apod.; počítá se s dotazy žáků,“ sdělil ParlamentnímListům.cz k besedě Šojdrové se studenty ředitel Arcibiskupského gymnázia Richard Mašek.

Anketa

Co provést s bojovníky Islámského státu, kteří se chtějí vrátit do Evropy?

16%
81%
hlasovalo: 15612 lidí

Přednášku podle Maška škola chápe jako „setkání žáků s odborníky z praxe v rámci výuky povinných předmětů, realizované podle osnov“. Cílem přednášky je podle Maška „připomenutí či seznámení s významem a smyslem EU pro Evropu a Českou republiku“. Přednáška i následná diskuze proběhnou v anglickém jazyce.  

Akce se nelíbí jedné z matek studentů na gymnáziu Alici Tomkové, podle níž se jedná o politickou agitaci související s blížícím se termínem evropských voleb. Podle Tomkové s tím souvisí i to, že je přednáška a následná diskuze určena jen pro studenty dvou posledních ročníků vyššího gymnázia (septim a oktáv) tedy teoreticky prvovoliče.

Politické agitace ve školách jsou přitom v rozporu s paragrafem 32 školského zákona. „Ve školách a školských zařízeních není povolena činnost politických stran a politických hnutí ani jejich propagace,“ uvádí zákon.

Budou prezentovány lidovecké postoje?

„Pokud budou prezentovány lidovecké postoje, půjde o významnou informaci z důvodu silného zastoupení těchto názorů v Evropském parlamentu,“ sdělil ředitel Mašek k otázce, zda se nedomnívá, že se jedná o politickou agitaci. Sám se dle svých slov domnívá, že škola školský zákon dodržuje a beseda s Weberem a Šojdrovou zákonnou normu nepřekračuje.  

Fotogalerie: - Díky, pane Hermane

Protest Iniciativy SOS Transgas proti začínající d...
Protest Iniciativy SOS Transgas proti začínající d...
Protest Iniciativy SOS Transgas proti začínající d...
Protest Iniciativy SOS Transgas proti začínající d...
Protest Iniciativy SOS Transgas proti začínající d...
Protest Iniciativy SOS Transgas proti začínající d...

 „Jsou to právě ty ročníky, v nichž se u nás vyučuje předmět Základy společenských věd,“ uvedl ředitel Mašek k otázce, proč je přednáška a diskuze určena výhradně vyšším ročníkům. „Při různých příležitostech navštěvují školu různé osobnosti i z řad diplomatů, politiků, církevních činitelů – s různým politickým a náboženským postojem,“ sdělil k tématu ParlamentnímListům.cz ředitel Mašek.

Podle Alice Tomkové v rámci české katolické církve aktuálně soupeří dvě názorová křídla: liberální katolíci sympatizující s biskupem Václavem Malým a konzervativní křídlo přiklánějící se k pojetí církve reprezentované arcibiskupem Dominikem Dukou. „Současné vedení Arcibiskupského gymnázia se stále více přiklání k liberálnímu křídlu kolem Václava Malého,“ sdělila ParlamentnímListům.cz Tomková.

Znepokojená matka...

„České církevní školy má v pravomoci biskup Malý,“ sdělila ParlamentnímListům.cz Tomková. Tomkové se údajně nelíbila ani loňská akce „Vyjdi ven“. Akce Vyjdi ven byla studentská výstražná stávka, které se zúčastnily 15. března 2018 školy v celém Česku. Tisíce středoškolských studentů vyšly v poledne před školy na obranu ústavních hodnot a demokracie. Podle Tomkové mezi nimi byli i jedenáctileté děti. Tomková si na to, že se akce škola účastnila, stěžovala biskupovi Václavu Malému.

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se zviditelnila svou snahou postarat se o pět desítek syrských sirotků z utečeneckých táborů a přivézt tyto nezletilce bez doprovodu do České republiky.

Manfred Weber je německý politik a europoslanec, předseda Evropské lidové strany v europarlamentu. Weber je rovněž kandidátem této frakce na nového předsedu Evropské komise.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jonáš Kříž

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Že dlužíme EU? Klaus st. se naštval: „Havlovi muži“ nebudou číst rádi

18:38 Že dlužíme EU? Klaus st. se naštval: „Havlovi muži“ nebudou číst rádi

Bývalý premiér a prezident Václav Klaus se ohradil vůči obsahu časopisu organizace Aspen Institute C…