Ajaj. Němcům chybí miliardy. V armádě se všechno „prožere“

12.03.2024 14:06 | Zprávy

Německo letos od roku 1990 poprvé splní alianční závazek dvou procent HDP na obranu. Jenže to také může být naposledy. Podle deníku Bild je pro příští rok na obranu vyčleněno „jen“ 52 miliard eur, a to nestačí. V rozpočtu Bundeswehru prý zeje díra o velikosti 4,5 až 6 miliard eur a německý ministr obrany už bije na poplach. Zatím ale zbytečně, ministerstvo financí nechce povolit, ledaže by se škrtalo v sociálních výdajích. To ale německá SPD nechce připustit.

Ajaj. Němcům chybí miliardy. V armádě se všechno „prožere“
Foto: FCB
Popisek: Olaf Scholz

Jak je známo, s členstvím v NATO přichází i závazek dávat dvě procenta HDP na obranu. Ten ale většina zemí neplní. Začátek války na Ukrajině nicméně některé z nich přiměl se začít o něco více snažit v tomto ohledu.

Například Německo. Jak informovala agentura Reuters, letos poprvé země dostála tomuto závazku od roku 1990. Podle Reuters letos na obranu vynaloží 71,8 miliardy eura (1,8 bilionu korun).

To je rok 2024. Ale co ten příští?

Podle deníku Bild už ministr obrany Boris Pistorius bije na poplach. Armádě totiž bude příští rok chybět až 6 miliard eur (151 miliard korun). A pokud se nenajdou, tak Německo opět nebude plnit alianční závazky, v rozporu se slibem, který dal kancléř Olaf Scholz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

až budou chybět miliardy u nás, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevipera , 12.03.2024 14:37:59
fiala si s tím snadno poradí. Možnosti má nepřeberné, morálně se mu nepříčí nic. Co třeba zrušit úplně důchody, nařídit povinnou eutanázii 65+, zrušit příspěvky na invalidy, přestat jakkoliv dotovat školy. Kdo na to má, ať se učí ale za své. Daly by se najít i úspory ve zdravotnictví. Žádné léky nebo operace "na pokladnu", kdo chce žít, nechť platí. Obědy by si mohli pacienti nosit i do nemocnice v kastrůlku. To by bylo nábojů.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …