Jak ParlamentníListy.cz již informovaly, Trump se chce během své vlády zaměřit i na Hollywood. Zejména aby opustil praktiky DEI, tedy diverzity, rovnosti a inkluze, které jsou v Hollywoodu extrémně rozšířené. Na filmová studia má Trump několik pák, zejména Federální komisi pro komunikace (FCC).
Dnes Trump vytáhl další trumf. A tím jsou jeho oblíbená cla. V příspěvku na sociální síti Truth konstatoval, že americký filmový průmysl umírá. „Ostatní země nabízejí filmařům a studiím všelijaké pobídky, aby je odlákaly od Spojených států,“ uvedl Trump a dodal, že Hollywood a další části USA jsou tím devastovány.
„Jedná se o koordinované úsilí jiných národů, a proto představuje hrozbu pro národní bezpečnost. Kromě jiného se jedná o šíření propagandy! Proto pověřuji ministerstvo obchodu a obchodního zástupce Spojených států, aby okamžitě zahájili proces zavedení stoprocentního cla na všechny filmy dovážené do naší země, které jsou vyrobeny v cizích zemích,“ prohlásil s tím, že chce, aby se filmy opět točily v USA.
Trumpův záměr, pokud bude realizován, dopadne hned na několik zemí. Jednak Čínu. Čínští investoři do americké produkce investovali několikrát, v některých filmech je vidět čínský product placement. A řada filmů, které chtěly uspět v Číně, musela přizpůsobit svůj příběh, scény a dialogy, aby měla šanci u čínských cenzorů. Právě to se může skrývat za Trumpovým výrokem a propagandě.
Další zemí, která by se měla Trumpových slov obávat, je Indie. V Indii se pro filmy západní produkce dělají speciální efekty. Jak uvádí BBC: „Nejenže si indický filmový průmysl žádá více speciálních efektů, ale do Indie posílají práci i společnosti ze zámoří.“ V Indii se například vyráběly draci pro populární sérii Hra o trůny. Zakázky zde má streamovací firma Netflix. Firmy přitahují zejména nízké indické mzdy a celkem kvalitní technické zázemí. Jeden ze zakladatelů takového trikového studia se vyjádřil, že je jen otázkou času, než všechny triky ve velkých produkcích budou dělány v Indii.
Obáváte se násilností během letošní volební kampaně?Anketa
„Pobídky pro filmovou a seriálovou produkci nabízí Česká republika od června 2010. Připojila se tak nejen k řadě evropských zemí, ale také regionů v USA, Kanadě nebo Austrálii. Cílem jejich zavedení bylo navrátit českému audiovizuálnímu průmyslu a kinematografii konkurenceschopnost v evropském a mezinárodním měřítku,“ uvádí Česká filmová komise. Ze zahraničních filmů v ČR vznikal například Gray Man se svou známou scénou s tramvají nebo seriál Wheel of Time, u něhož pobídka činila 352 milionů korun.
Česká republika není zdaleka jediná, kdo má zavedeny filmové pobídky kvůli podpoře filmového průmyslu. Velká studia snižují náklady, kde mohou a využívají pobídky hned v několika zemích přes skořápkové firmy. Pověstné je také hollywoodské účetnictví, kde je každý film veden jako ztrátový.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.