Ajajaj. Hodně smradlavé bahno starosty Koláře. Kromě Koněva mizely i peníze

08.05.2020 8:19

Publicista Pavel Matocha na serveru Česká pozice píše o tom, jak Praha 6 přeplácela spolužáky a lidi z okruhu známých starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (za TOP 09). Jde o statisícové odměny.

Ajajaj. Hodně smradlavé bahno starosty Koláře. Kromě Koněva mizely i peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Kolář

Konkrétně jde o právní služby a analýzy či plagiáty z veřejně dostupných textů, za které Praha 6 zaplatila starostovu spolužákovi ze studií Petru Kubíčkovi statisícové částky. „Ještě před pěti lety se přitom Kolář holedbal, že nechal vypovědět pro Prahu 6 nevýhodné a předražené právní služby, v příštích jich však nechal řadu uzavřít,“ podotýká Matocha.

Anketa

Kdo je vám sympatičtější?

hlasovalo: 29610 lidí
 
Dva případy, kdy si Praha 6 objednala právní analýzu za stovky tisíc korun u Kolářova spolužáka, advokáta Petra Kubíčka, zdokumentovaly servery Aktuálně.cz a Nášregion.cz. Prvním je právní stanovisko k účasti a postavení obce ve správních řízeních, za které mu Praha 6 zaplatila 212.500 korun.
 
Nejdříve obsah dokumentu městská část Praha 6 dlouho tajila a odmítala zveřejnit, přestože o to byla opakovaně žádána na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Důvod, proč se Praha 6 bránila ukázat tento drahý posudek, byl jasný hned po jeho zveřejnění. „Obsahuje totiž především obecné informace, v čem spočívá stavební řízení nebo jaké nástroje v něm může samospráva uplatnit,“ podotýká publicista.
 
„Kubíčkova kancelář opsala posudek z několika závěrečných vysokoškolských prací, z webové platformy epravo.cz nebo z rozsudků vynesených Nejvyšším správním soudem. Nejvíce čerpala z materiálů právníků sdružených pod hlavičkou uskupení Frank Bold. Ze zmíněných zdrojů přebíral Kubíček beze změny i celé odstavce, aniž by uvedl jejich původ,“ cituje Matocha informace ze serveru Aktualne.cz. 
 
Podezřelý je i průběh případu. Objednávka byla prý vystavena až po vypracování analýzy. „Kolář se prý na tom domluvil s Kubíčkem na osobní schůzce a pak dal jen pokyn k vyřízení,“ dodává Matocha.
 
Tímto postupem Kolář porušil pravidla, která jeho radnice pro zadávání veřejných zakázek přijala. „Roli možná hrál fakt, že starosta Kolář, advokát Kubíček a vedoucí právního odboru radnice Břetislav Malásek jsou spolužáci z Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni,“ upozorňuje dál novinář.

Anketa

Vadí vám, že policie a soudy stále popotahují Petra Nečase?

12%
88%
hlasovalo: 9934 lidí
 
Kubíček pro Prahu 6 zpracoval i další předražený plagiát, šlo o posudek k vyvlastnění, za nějž inkasoval 125.000 korun. Praha 6 za to prý obdržela dokument o 28 stranách, z nichž 20 stran je opsáno z jiných textů. Podle zjištění Aktualně.cz, nejvíce Kubíček opisoval z rigorózní práce na stejné téma. Kubíčkova advokátní kancelář kromě dvou zmíněných posudků za více než 300.000 korun vyfakturovala radnici Prahy 6 více než 500.000 korun za další posudky a právní stanoviska.
 
 
Seznam právních zakázek, které Praha 6 zadala Kolářovým kamarádům a známým, přinesl server Nášregion.cz. Z něj vyplývá, že advokátce Evě Dobrohruškové, u které byl Kolář dříve koncipientem, zadala Praha 6 vypracovat právní stanovisko k poliklinice Pod Marjánkou, za nějž jí zaplatila 166.980 korun. Nebo že plzeňská advokátní kancelář Prime Legal, kde pracuje další Kolářův spolužák Jiří Mašek, dostala od Prahy 6 zakázky na právní služby za čtvrt milionu.
 
Právníci, které server požádal o posouzení cen, jež Praha 6 za služby Kolářovým známým zaplatila, se shodli, že jsou několikanásobně předražené.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Netflix nebo HBO. Nebaví, zruším předplatné. Proč to nejde u ČT, ptají se lidé

14:25 Netflix nebo HBO. Nebaví, zruším předplatné. Proč to nejde u ČT, ptají se lidé

Jak oznámil ministr Baxa z ODS, připravovaná mediální novela znamená změny. Místo 135 Kč se bude pla…