Aktuální stav volebních průzkumů: Piráti slábnou, Šlachta triumfuje a Babiš šetří síly

07.06.2021 8:45 | Komentář

Průměrná podpora kandidujících stran, hnutí a koalic v různých průzkumech z května. Kdo slábne a kdo sílí? A co můžeme čekat do budoucna?

Aktuální stav volebních průzkumů: Piráti slábnou, Šlachta triumfuje a Babiš šetří síly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta a jeho hnutí Přísaha spustilo celonárodní petici, kterou bude žádat o prověření všech veřejných zakázek, které byly v nouzovém stavu

Piráti a Starostové se nadále drží ve všech průzkumech v čele, ovšem jejich celkový zisk klesá. Zatímco v dubnu měla koalice kolem 26–27 procent, nyní klesla na průměr 25,2 procenta. Minulé výroky Ivana Bartoše o NATO, Evropské unii a imigraci muslimů mohou odstrašovat jak liberální, tak konzervativnější voliče. Tento vývoj může znamenat dvě věci: Buď je to jen krátká odchylka v jinak spolehlivém růstu, který bude pokračovat až do voleb, nebo Piráti se STAN narazili na svůj strop a od teďka začnou stagnovat. 
 
Koalice SPOLU naopak přes očekávaní mnohých začala mírně stoupat a nyní se její průměr pohybuje těsně pod dvacetiprocentním volebním ziskem. Svým posunem z pravice ke středu se snaží spojení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL získat zpět své liberální městské voliče, což se jí zatím vyplácí. Tento trend se ovšem může rychle otočit, a to právě díky Dominikovi Ferimu. Pokud se vznesená obvinění v kauze sexuálního obtěžování a znásilnění bývalým poslancem a kandidátem za SPOLU potvrdí, bude to mít nedozírné následky jak na přízeň mladých voličů, tak na podporu žen. Navíc SPOLU už utratila přes 25 milionů, tedy přes čtvrtinu povolených výdajů na kampaň. Tímto tempem jí tudíž nemusí zbýt dost peněz na pozdější fázi kampaně, alespoň ne tolik, co budou mít k dispozici její konkurenti.
 
Zatímco se strany demobloku přetahují o voliče, ty vládní je pouze ztrácí. Preference hnutí ANO pořád padají. V některých průzkumech se už málem přiblížila výsledku pod 20 procent, který zaručeně nebude k sestavení další vlády stačit. Andrej Babiš se ovšem zatím nijak nesnaží tento vývoj otočit. Za kampaň utrácí minimum, nejspíš proto, že šetří síly a prostředky na září. Zdali hnutí posílí těsně před volbami nebo už své voliče nezíská zpět, to ukáže čas. 
 

Anketa

Do Poslanecké sněmovny může být zvolen občan, kterému je alespoň 21 let. Je tato hranice správná?

hlasovalo: 12818 lidí
 
Volební zisk ČSSD se ve většině průzkumů dále ztenčuje a pohybuje se pod pětiprocentní hranicí. Ačkoliv vrbětická kauza neměla na Sociální demokracii devastující dopad, její důvěryhodnosti rozhodně neprospěla. Pokračující rozepře ve straně a odliv mnohých vlivných členů věští pro stranu ještě horší budoucí vývoj. Naděje kdysi nejpopulárnější strany v ČR na to se vůbec dostat do Sněmovny vypadají bledě.
 
KSČM mezitím zůstává ve všem neměnná. Její preference se už delší dobu spolehlivě pohybují mezi pěti a šesti procenty. Na jejím sněmu nedošlo ke slibované obměně vedení, což jí očividně vůbec neublížilo, ale ani nepomohlo. Komunisté si ve srovnání s předešlými volbami sice pohorší, ale zatím to vypadá, že tyto volby ze Sněmovny nevypadnou. 
 
Kam ale mizí hlasy vládních stran? Většinou právě k Přísaze, ze které se stal černý kůň voleb. Dosud hnutí posilovalo v každém průzkumu, který vyšel. Podle Kantaru CZ už dokonce překročilo hranici pěti procent nutných pro vstup do Sněmovny. Rapidní vzestup Přísahy je důsledkem obratné kontaktní i on-line kampaně, která oslovila obrovský podíl voličů za velmi krátkou dobu. Šlachtovo tažení bere hlasy ANO a ČSSD a decimuje volební potenciál Pirátů se Starosty. Lidé hlavně chtějí mimo sněmovní alternativu, nové protestní uskupení, kterým v roce 2013 bylo ANO a v minulých volbách byli Piráti. Stejně jako její předchůdci, i Přísaha má možnost do voleb vytěžit dvouciferný výsledek.
 
 
Vlastenecká politická scéna je druhým možným příjemcem hlasů nespokojených občanů. V dubnu jsme například mohli vidět růst v preferencích SPD, který ji vyšvihl na 11–12 procent. Ovšem teď se Okamurovo hnutí vrátilo zpět pod 11, a to i přes to, že stejně jako SPOLU utratilo již přes 25 milionů na kampaň. Drahé billboardy a grafický facelift hnutí moc nepomohl oslovit nové voliče, a bez nových kontroverzních témat, jakými v minulosti byly migrace či donedávna lockdown, se SPD bude muset uspokojit se svou existující voličskou základnou. 
 
Ačkoliv mnozí po odchodu Václava Klause ml. Trikolóru odepisovali, její průměr zůstává takřka stejný, ba i trochu roste. Spojení se Svobodnými a Soukromníky pomohlo navýšit volební potenciál hnutí, a ani po odchodu několika členů kvůli změně názvu (který zahrnuje její nové partnery) to nevypadá, že by se na tom cokoliv změnilo. Do voleb stačí málo pro to, aby spojená pravice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků nabrala nové tváře, osvojila si nová témata, a urvala minimálně dvě procenta voličů SPOLU, které by ji dostaly Sněmovny. 
 
Autorem textu je Hugo Chadima
 
 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: .

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vážná výzva od elitního bojovníka Lumíra Němce. Tady jde o životy

14:57 Vážná výzva od elitního bojovníka Lumíra Němce. Tady jde o životy

Bezpečnostní poradce a válečný veterán, člen Útvaru rychlého nasazení Lumír Němec dnes provozuje fir…