Albánský průšvih ČEZu: Polostátní gigant platil firmě, která sídlí v Karibiku a její majitel stojí před soudem

29.06.2017 8:21

Do křížku s albánskými úřady i policií se nyní dostala nejmocnější česká firma ČEZ. Je prošetřována pro vážné podezření z korupce, které se táhne ještě do doby éry někdejšího šéfa Martina Romana. Píše o tom MF Dnes.

Albánský průšvih ČEZu: Polostátní gigant platil firmě, která sídlí v Karibiku a její majitel stojí před soudem
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Albánští prokurátoři v současné době obžalovali dva české manažery, kteří hlídali obchody české firmy ČEZ v Albánii, z podvodů. Jedním z nich je Josef Hejsek, který expanzi do Albánie řídil. Albánci, jak nyní píše MF Dnes, mají podezření nejen na to, že ČEZ do země během privatizace mohl posílat peníze na úplatky pro politiky a úředníky, ale také, že Hejsek společně s finančním ředitelem Jánem Ivanem údajně připravili privatizovanou distribuční společnost o téměř 650 milionů albánských leků. Celkem jde, v přepočtu, přibližně o 128 milionů korun.

Prokuratura tvrdí, že oba muži svým krokem poškodili i daňové poplatníky, neboť albánský stát zůstal i po privatizaci menšinovým akcionářem firmy. 

ČEZ však v Albánii v roce 2013 přišel o licenci a dlouho se s Albánií dohadoval na vrácení investovaných peněz, píše MF Dnes. Za neúspěchem stálo především to, že nedokázal vybírat peníze od neplatičů. A právě o smlouvu mezi distribuční společností, kterou ČEZ privatizoval, a firmou DIA, jež pro ni měla vymáhat dluhy od neplatičů, nyní jde. 

„Smlouva s vymahači byla podepsána v roce 2010, o rok později ji obě společnosti prodloužily až do roku 2013. Už na konci října 2011 však albánský ČEZ smlouvu po neshodách vypověděl. DIA následně žádala náhradu škody 108,5 milionu eur. Právě během obchodů mezi ČEZ a DIA údajně čeští manažeři falšovali údaje. Na jejich základě ČEZ podle vyšetřovatelů zaplatil DIA za práce, které firma nikdy neodvedla. Mimochodem, DIA, jejíž spoluvlastník Kastriot Ismalaj stojí před soudem už v jiné kauze kvůli praní špinavých peněz, je registrována na Britských Panenských ostrovech,“ píše MF Dnes. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …