Ale ale. Zemana teď nesesazovat, řekl Marek Benda

12.10.2021 7:46

Poslanec ODS Marek Benda působí ve Sněmovně takřka nepřetržitě od počátku 90. let minulého století. S jednou malou přestávkou. Mluví se o něm jako o jednom z kandidátů na předsedu Sněmovny. Sám je přesvědčen, že by tento post měla obsadit jedna z budoucích vládních stran. Jasně se vyjádřil i k možnosti zbavit prezidenta Miloše Zemana úřadu.

Ale ale. Zemana teď nesesazovat, řekl Marek Benda
Foto: Repro ČT24
Popisek: Poslanec ODS Marek Benda v Událostech komentářích

Anketa

Je v pořádku spekulovat o sesazení prezidenta Zemana ze zdravotních důvodů?

hlasovalo: 17722 lidí

Sněmovní matador Marek Benda (ODS) se prozatím postavil proti použití článku 66 Ústavy ČR, na jehož základě by teoreticky bylo možné prezidenta Miloše Zemana zbavit úřadu, pokud se ukáže, že ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat svůj úřad.

Benda by o aktivaci článku 66 uvažoval jen v případě, že by prezident nebyl schopen jmenovat novou vládu po demisi kabinetu Andreje Babiše (ANO). V rozhovoru pro Rádio Impuls však jedním dechem dodal, že takovýto vývoj nepředpokládá.  

„Článek 66 předpokládá, že můžou nastat situace, kdy prezident republiky, ať už protože je třeba nemocen nebo protože ho drží únosci na neznámém místě, není schopen svůj úřad nadále vykonávat,“ upozornil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Benda je také přesvědčen, že by post předsedy Sněmovny měl obsadit některý ze zástupců budoucích vládních stran, tedy ODS, lidovců, TOP 09, Pirátů nebo STAN.

„V okamžiku kdy máme prezidenta, který zcela zjevně fandí hnutí ANO, dokonce řekl, že pověří Andreje Babiše bez ohledu na cokoliv, tak je jasné, že jsme v situaci, kdy třetí pokus sestavení vlády má předseda Poslanecké sněmovny. Hnutí ANO tedy nemůžeme přepustit tento post,“ uvedl Benda v rozhovoru pro Rádio Impuls s tím, že se teprve bude jednat o tom, kdo konkrétně by měl post třetího nejvyššího ústavního činitele obsadit.

Také v končící Sněmovně byl předsedou Sněmovny zástupce dosud vládního hnutí ANO a mezi lety 2010 až 2013 tento post obsadila tehdy nejsilnější vládní ODS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jde o každý den. Válek je zklamaný Vojtěchem. Očkovací plán zveřejněn

14:30 Jde o každý den. Válek je zklamaný Vojtěchem. Očkovací plán zveřejněn

Příští ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a Anticovid tým budoucí vlády Petra Fialy se s…