Jeden plynovod Nord Stream již funguje a když se ve druhé polovině devadesátých let 20. století začalo uvažovat o jeho výstavbě, Polsko a Ukrajina protestovaly. Tento plynovod totiž vede ruský plyn do západní Evropy po dně moře, obchází tranzitní země a připravuje je tak o poplatky. Teď se chystá výstavba druhého obdobného plynovodu a Ukrajinci z toho velmi pravděpodobně radost nemají.
Proti jeho výstavbě se stavějí i Spojené státy. „V předvečer setkání amerického ministra zahraničí Johna Kerryho s vedoucí evropské diplomacie Federicou Mogheriniovou Kerry řekl, že plynovod "Nord Stream - 2" bude mít negativní dopad na východní Evropu. (V první řadě se oslabí vydírací potenciál tranzitní trasy přes Ukrajinu - pozn. aut.),“ píše Kotrba na sociální síti.
EU by proto podle Washingtonu měla ještě jednou vyhodnotit geopolitické dopady výstavby tohoto plynovodu. Kotrba k tomu však také dodává, že v USA během minulého roku zkrachovala polovina vrtných plošin. Zatímco ještě v roce 1981 fungovalo na 4500 plošin, o 35 let později už je to jen 415 plošin.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp