Američané se prý už chystali vyhnat Rusko z Krymu. Hájkův web ukazuje na zajímavé dokumenty

1. 5. 2014 15:57

Václav Danda na webu Petra Hájka Protiproud prozradil, že Spojené státy původně chystaly zřízení americké základny v Sevastopolu. Ruský prezident Vladimir Putin ale tyto plány narušil, když hájil ruské zájmy. Americká armáda se prý ale jen tak nevzdá. O tom svědčí i to, že už porušila nejeden slib, který dala dříve.

Američané se prý už chystali vyhnat Rusko z Krymu. Hájkův web ukazuje na zajímavé dokumenty
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama
reklama

„Již v roce 2013 bylo vypsáno výběrové řízení na přestavbu školy číslo 5 ve městě Sevastopol. Výběrové řízení vyhlášené námořnictvem USA na oficiální stránce tendrů amerického námořnictva ukazuje, jak daleko byla celá operace a s jakými výsledky se počítalo. Přestavba školy v Sevastopolu měla být součástí obytného komplexu nově zřízené americké základny, která by vystřídala vyhnané ruské vojáky. Svědčí o tom oficiální stránka námořnictva, na které byl tento tendr zveřejněn. Soutěž byla vyhlášena 5. září 2013 a přihlásit se do ní dalo do konce října. Dnes už je výběrové řízení pochopitelně zrušeno,“ poznamenává autor.

Janukovyč Západu nevyhověl, právě proto prý skončil

Americká armáda se prý ale jen tak nevzdává, o tom má svědčit podpora renovace školy ve Lvovské oblasti. Informace o projektech mají pocházet z úřadu námořnictva Naval Facilities Engineering Command (NAVFAC). Organizace je podle autora jednou ze složek Pentagonu. Obdobné aktivity USA vyvíjejí i v dalších zemích, které buď již jsou členy NATO, nebo aspirují na členství či partnerství.

Plány na rekonstrukci školy v Sevastopolu podle všeho slouží jako důkaz o tom, že prozápadní převrat na Ukrajině nebyl spontánní akcí, ale dopředu propracovávaným plánem. Ovládnutí Sevastopolu ze strany USA by přitom představovalo otevřené ohrožení Ruska. 

Celý text ZDE

Strategičtí plánovači Pentagonu a NATO předpokládali, že „ukrajinským pučem" se podaří vytlačit Rusko z Černého moře a zásadním způsobem tak ochromit jeho obranyschopnost. Poté, co prezident Janukovyč nepodepsal asociační dohodu s EU, rozhodl o svém osudu. Přivést NATO na jižní hranici Ruska mělo být druhým krokem. Proto byl okamžitě „uveden do chodu“ náhradní plán, „operace Majdan“.

V minulosti přitom NATO opakovaně slibovalo, že se nehodlá přibližovat hranicím Ruska. Tento slib však porušuje. Autor v této souvislosti připomíná i spojeneckou deklaraci z února 1945, v níž se se představitelé USA, Velké Británie i Sovětského svazu zavázali nepřipustit návrat nacistického vlivu na Ukrajinu. Rusko na tento závazek nezapomnělo. Další země prý zřejmě ano.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

14:40 Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

Václav Klaus ml. na svém Facebooku informoval o fotografii, která koluje po internetu. V úzké chodbě…