Američany zajímalo, jak Kalousek jednal o vládě s Paroubkem

26.08.2011 18:52

Některé kroky ministra Miroslava Kalouska zřejmě v zahraničí prosluly natolik, že se o nich zmiňuje i server WikiLeaks. Ten v noci na pátek zveřejnil depeši amerického velvyslanectví, která popisuje nenadálé rozhodnutí tehdejšího předsedy KDU-ČSL Kalouska spolupracovat ve vládních jednáních po volbách 2006 s ČSSD Jiřího Paroubka, aniž by k tomu získal od spolustraníků patřičný mandát. Po Kalouskově neúspěšném pokusu tenkrát muselo rezignovat celé vedení strany.

Američany zajímalo, jak Kalousek jednal o vládě s Paroubkem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek

Dokument dále rozebírá motivaci, která Kalouska k takovému jednání vedla. Zmiňuje přitom i teorii některých milovníků konspiračních teorií, kteří se domnívají, že Kalouska vydíral tehdejší předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Využít přitom prý mohl některých korupčních skandálů, do kterých se Kalousek v minulosti zapletl.

Mnohem spíše však Kalousek podle depeše toužil po zviditelnění své strany v očích voličů. K vyjednávání se socialisty o vládě podporované i KSČM ho také mohly přinutit obavy ze vzniku velké koalice ODS-ČSSD.

Proti Kalouskově snaze se přitom v roce 2006 postavila většina členů strany. Kalousek svůj krok tenkrát odůvodnil právě strachem ze vzniku velké koalice, která by následně mohla prosadit zákony znevýhodňující malé strany.

K tématu:
Škromach odtajnil, jak Paroubek s Kalouskem pekli vládu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: qot

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zahradil se otřel o „Bakalapress“ a začala řežba. Bakalovi lidé se na něho sesypali. Oháněli se i Zemanem a Ovčáčkem

17:40 Zahradil se otřel o „Bakalapress“ a začala řežba. Bakalovi lidé se na něho sesypali. Oháněli se i Zemanem a Ovčáčkem

Europoslanec Jan Zahradil se vysmál „Bakalapressu“. Rozpoutal tím živou debatu. Došlo i na prezident…