Američany zajímalo, jak Kalousek jednal o vládě s Paroubkem

26.08.2011 18:52

Některé kroky ministra Miroslava Kalouska zřejmě v zahraničí prosluly natolik, že se o nich zmiňuje i server WikiLeaks. Ten v noci na pátek zveřejnil depeši amerického velvyslanectví, která popisuje nenadálé rozhodnutí tehdejšího předsedy KDU-ČSL Kalouska spolupracovat ve vládních jednáních po volbách 2006 s ČSSD Jiřího Paroubka, aniž by k tomu získal od spolustraníků patřičný mandát. Po Kalouskově neúspěšném pokusu tenkrát muselo rezignovat celé vedení strany.

Američany zajímalo, jak Kalousek jednal o vládě s Paroubkem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek
reklama

Dokument dále rozebírá motivaci, která Kalouska k takovému jednání vedla. Zmiňuje přitom i teorii některých milovníků konspiračních teorií, kteří se domnívají, že Kalouska vydíral tehdejší předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Využít přitom prý mohl některých korupčních skandálů, do kterých se Kalousek v minulosti zapletl.

Mnohem spíše však Kalousek podle depeše toužil po zviditelnění své strany v očích voličů. K vyjednávání se socialisty o vládě podporované i KSČM ho také mohly přinutit obavy ze vzniku velké koalice ODS-ČSSD.

Proti Kalouskově snaze se přitom v roce 2006 postavila většina členů strany. Kalousek svůj krok tenkrát odůvodnil právě strachem ze vzniku velké koalice, která by následně mohla prosadit zákony znevýhodňující malé strany.

K tématu:
Škromach odtajnil, jak Paroubek s Kalouskem pekli vládu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: qot
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jóóóóóóhóóó, smál se černoch do mobilu, když nahrával, jak kumpáni bijí mladou holku. Co udělali její spolužáci? Radši se podívejte sami

17:10 Jóóóóóóhóóó, smál se černoch do mobilu, když nahrával, jak kumpáni bijí mladou holku. Co udělali její spolužáci? Radši se podívejte sami

Internet poslední týdny zaplavují videa až nepochopitelného násilí. Převažující prvek je na první po…