Americké ekonomice hrozí průšvih. A problémy Číny se přeceňují, myslí si ekonom

20. 1. 2016 20:19

ROZHOVOR V případě trvalejšího propadu akcií to pocítí domácnosti hlavně v USA či Velké Británii, prozrazuje v rozhovoru ParlamentnímListům.cz hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Česká ekonomika podle něj i letos poroste. „Ale růst bude mnohem slabší, možná že i poloviční oproti roku 2015,“ vysvětluje.

Americké ekonomice hrozí průšvih. A problémy Číny se přeceňují, myslí si ekonom
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Západoevropské akcie se začátkem roku propadly nejvíce za posledních 13 měsíců. Čím to podle vás je zapříčiněno?

Zajímavé je, že to pořádně nikdo neví. Známá věc je to, že výprodej nebyl iniciován institucionálními investory. Což je rozdíl oproti velké korekci, ke které došlo na konci srpna a začátku září loňského roku. Výprodej spustili zejména malí investoři ve Spojených státech, kteří utíkali z fondů. Teď se to dostalo do fáze samovyplňujících se proroctví, kdy investoři prodávají, protože trhy padají. Nezdá se, že by byl nějaký jednoznačný impulz přicházející z ekonomiky. Je tu řada těžko uchopitelných rizik, možná že je jejich koncentrace neobvykle vysoká, ale není to bezprostředně nic z ekonomiky, co by mělo způsobit takovýto výprodej.

Koho tento akciový propad nejvíce zasáhne? Postihne to někoho výrazně?

Záleží na tom, jestli je to trvalejší korekce. Nebo zda se zase akcie za několik týdnů vrátí na původní úrovně. Pokud by to byl trvalejší pokles, šlo by o větší zásah do bohatství domácností v zemích, kde je častější mít v rámci rodinných úspor akcie a fondy. To znamená Spojené státy a v Evropě více anglosaské země než třeba Německo či Itálie.

Ovlivní tento pokles akcií nějak nás, Českou republiku?

Viděl bych tu jenom zprostředkované vlivy. V Česku je zatím přímých držitelů akcií vzhledem k počtu obyvatel relativně málo. Co se týče fondů, objem prostředků také není nijak závratný, aby to bezprostředně ovlivnilo spotřební chování domácností kvůli tomu, že by měly pocit zchudnutí z důvodu propadu akcií. Myslím, že toto v Česku nehrozí.

Odskočím teď od akcií k české ekonomice. V roce 2015 rostla, bude tento příznivý trend pokračovat i letos?

Zatím se mi jeví, že ano. Byť, a to jsme říkali bez ohledu na to, co se stalo na trzích za poslední týdny, růst bude výrazně slabší. Možná že i poloviční oproti roku 2015, kdy to mohlo být i o 4,5 procenta. Jestli dojde k nějakému přehodnocení těchto čísel, i když postavených relativně konzervativně, v tuto chvíli je předčasné předjímat. Negativní dopady do české ekonomiky by musely přijít přes Evropu. Což by přišlo jedině tehdy, kdyby se třeba zhoršily exportní podmínky do pro Evropu významných exportních teritorií. V této chvíli se mi zdá, že problém nepřichází a nepřijde z Číny. Pokud Čína poroste tempem 6,5 nebo 6,8, není to asi až tak důležité pro export do Evropy. 

Ještě se na závěr vrátím k akciím. Jaký odhadujete jejich vývoj, bude pokles pokračovat, či nikoliv?

Co se týče ceny akcií, tam nemám žádné predikce.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já to viděl! Já taky! Nové informace kolem násilí na konferenci Okamury, Le Penové a Wilderse

9:01 Já to viděl! Já taky! Nové informace kolem násilí na konferenci Okamury, Le Penové a Wilderse

Člen SPD Tomia Okamury Václav Kubín, jenž byl spoluorganizátorem konference Hnutí pro Evropu národů …