Americké vměšování v Rusku, Venezuela, Ukrajina, Sýrie, jaderné zbraně... Lavrov a Pompeo se špičkovali na tiskovce

14.05.2019 22:21

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho americký protějšek Mike Pompeo se na dnešním jednání v Soči dohodli na tom, že podniknou kroky k normalizaci vztahů mezi Ruskem a USA. Lavrov vyjádřil naději, že Rusko a USA vytvoří „nevládní radu expertů“, která by zkoumala možnosti stabilní spolupráce, informovala ČTK.

Americké vměšování v Rusku, Venezuela, Ukrajina, Sýrie, jaderné zbraně... Lavrov a Pompeo se špičkovali na tiskovce
Foto: mid.ru
Popisek: Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov

Na besedě hovořili Lavrov s Pompeem o dvoustranných vztazích a situaci ve Venezuele, v Sýrii a na Ukrajině, jaderném odzbrojení na Korejském poloostrově a dohodě o íránském jaderném programu. Sdělili to novinářům na konferenci, kterou poprvé po dlouhé době ministři zahraničí USA a Ruska uspořádali společně.

Lavrov věří, že vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy by se mohly urovnat po zveřejnění zprávy vyšetřovatele Roberta Muellera, která zkoumala vliv Moskvy na prezidentské volby v USA. Pompeo v této souvislosti Lavrova upozornil, že ruské vměšování do amerických voleb se nesmí opakovat. Ruský ministr opáčil, že ruské internetové servery jsou vystaveny útokům, které jsou vedeny zejména z území Spojených států. Předal prý americkému ministrovi zahraničí fakta o americkém vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

Rozpory se objevily v hodnocení situace ve Venezuele. Zatímco Lavrov obvinil Washington z nedemokratického nátlaku na Caracas, Pompeo prohlásil, že je čas, aby venezuelský vůdce Nicolás Maduro odešel. Nehledě na rozdíly v názorech je podle Pompea Washington připraven vést s Moskvou o venezuelském problému dialog.

Anketa

Byl podle Vás Jiří Fajt odvolán z čela Národní galerie oprávněně?

95%
3%
hlasovalo: 6954 lidí
„Doufáme, že ruská podpora Madura skončí. Nehledě na rozpory ale budeme v dialogu pokračovat. Najdeme nějaké řešení, abychom odstranili humanitární krizi v této zemi,“ uvedl Pompeo. Ruský ministr je však toho názoru, že o osudu venezuelského prezidenta by měl rozhodnout lid.

Následně Pompeo vyzval Moskvu, aby zahájila jednání s nově zvoleným ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a pomohla prolomit pat na separatistickém východě Ukrajiny. Rusko by také mělo propustit ukrajinské námořníky, které ruské vojenské lodi loni v listopadu násilně zadržely v Kerčském průlivu mezi anektovaným Krymem a ruskou pevninou.

Ministři také debatovali o problémech spojených s rozpornými názory na další kroky v jaderném odzbrojení. Rusko je podle Lavrova znepokojeno přestavbou amerických ponorek a strategických letounů schopných nést jaderné hlavice. Podle ruských expertů by krok Pentagonu mohl porušit smlouvu START, která omezuje strategické jaderné arzenály USA a Ruska.

Spojené státy mají podle Pompea zájem na prodloužení smlouvy START, která v roce 2021 vyprší, ale i na jejím rozšíření. „Uspořádáme jednání našich expertů, kteří budou pracovat nejen na nové dohodě START a na jejím možném rozšíření, ale i na širším okruhu odzbrojovacích otázek,“ prohlásil ministr zahraničí USA.

Američané mají zájem, aby se ke smlouvě o omezení strategických arzenálů připojila i další jaderná mocnost, Čína. Čínský ministr zahraničí Wang I ale na nedávném jednání s Lavrovem v Soči takovou možnost vyloučil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

16:40 Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

Server Echo24.cz si posvítil na komunistickou minulost generála Petra Pavla. Ukazuje se prý, že Pave…