Americký velvyslanec v Berlíně nastoupil na německou vládu. Má odstoupit od plynovodu s Ruskem, a hrozilo se i sankcemi

22.12.2018 20:21

Velvyslanec Spojených států v Německu Richard Grenell vyzval vládu v Berlíně, aby zvážila odstoupení od projektu Nord Stream 2, který počítá s výstavbou plynovodu z Ruska přes Baltské moře do Německa a dál do západní Evropy. Americký velvyslanec německé kancléřce a jejím kolegům sdělil, že působí poněkud zvláštně, když žádají Spojené státy o ochranu před případnou ruskou agresí, ale současně s Ruskem realizují podobné projekty.

Americký velvyslanec v Berlíně nastoupil na německou vládu. Má odstoupit od plynovodu s Ruskem, a hrozilo se i sankcemi
Foto: Archiv
Popisek: Plynový sporák
reklama

Německá vláda vedená Angelou Merkelovou (CDU/CSU) dostala ve čtvrtek jasný vzkaz. Podle informací serveru deníku Deutsche Wirtschafts Nachrichten by měla spolková vláda zvážit, jestli by nebylo lepší odstoupit od projektu Nord Stream 2, tedy od výstavby plynovodu z Ruska přes Baltské moře do Německa.

Grenell zdůraznil, že Rusko poslední dobou vyvíj agresivní politiku, které je třeba čelit. Stačí se podívat do Azovského moře, kde ruská plavidla ostřelovala ukrajinské lodě a nepustila je Kerčským průlivem ven z Azovského moře, ač mezinárodní dohoda zajišťuje volný průjezd jak ruským, tak ukrajinským lodím. Pakliže se Rusko chová takto, velvyslanec má za to, že není právě nejlepší Rusko ekonomicky podporovat. Třeba skrze projekt Nord Stream 2.

„Nemůžete žádat Američany o ochranu před případnou ruskou agresí a zároveň tuto agresi financovat,“ řekl velvyslanec s tím, že na země, které budou s Ruskem spolupracovat, by se teoreticky mohly vztahovat nové sankce.

Před uskutečněním projektu varuje také Ukrajina, tradiční tranzitní země pro ruský plyn, která se obává, že by přišla o část příjmů, nebo Polsko. Zdá se však, že německá vláda od projektu odstoupit nehodlá, protože ho považuje za čistě ekonomickou záležitost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…