Americký velvyslanec vyložil Tvarůžkové, proč obdivuje Trumpa

26.06.2018 21:10

Spojené státy a Evropa se dostaly do fáze, o které někteří komentátoři hovoří jako o obchodní válce. Podle amerického velvyslance v České republice Stephena Kinga je to však příiš silný výraz. Sám navíc věří, že se vše v dohledné době vyřeší. „Spojené státy chtějí rovné podmínky pro obchodování, příliš dlouho přihlížely nekalým praktikám,“ uvedl v pořadu Interview na ČT24.

Americký velvyslanec vyložil Tvarůžkové, proč obdivuje Trumpa
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump
reklama

Postoj Spojených států, které se rozhodly spustit celní bitvu a uvalit původně cla jen na hliník a ocel se dá podle Kinga vysětlit tím, že Amerika chce být konkurence schopná a také se vyskytlo během několika posledních desetiletí několik věcí, které nevytvářejí pro všechny rovné podmínky. „Prezdient a jeho administrativa se snažil diskutovat a vytvářet spavedlivé podmínky pro všechny na základě stejných pravidel. Když diskuse neskončily pozitivně, tak se prezident rozhodl závést cla,“ uvedl velvyslanec.

King si je podle svých slov jistý tím, že když jsou tak dlouho spojenci s Českem a dalšími evropskými zeměmi, že nedojde k dlouhodobým drastickým obchodním akcím. „Je to jen záležitost času. Prostřednictvím diskuse a diplomacie dojdeme k závěrům a myslím si, že na konci opět budeme existovat v rámci režimu bez cel,“ míní.

Trump je první prezident, který konfrontuje tato témata a King jej prý za tento postoj velmi obdivuje. „Příliš dlouho jsme umožňovali tyto nekalé praktiky,“ zdůraznil. Americký prezident někdy používá termín, že Spojené státy jsou zneužívany, taková slova velvyslanec za silná nepovažuje, jelikož je známo, že Trump používá vlastní způsob komunikace, který ale podle Kinga funguje.