Američtí psychiatři řádí: Trump je duševně nemocný, vůbec není způsobilý být prezidentem

19.02.2017 13:11

Psychiatři vedou vážnou debatu o duševním zdraví 45. prezidenta USA Donalda Trumpa, píše server Scientific American.com. Obratem ovšem dodává, že etický kodex zapovídá diagnostikování osobnosti veřejného života takto z dálky.

Američtí psychiatři řádí: Trump je duševně nemocný, vůbec není způsobilý být prezidentem
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Donald Trump
reklama

„V posledních měsících roste počet odborníků na duševní zdraví a lidí z médií, kteří nabízejí své názory na duševní zdraví prezidenta Donalda Trumpa. V úterý podepsalo 35 psychiatrů, psychologů a sociálních pracovníků dopis varující před Trumpovým duševním zdravím zaslaný deníku New York Times,“ píše server.

Těchto 35 osobností postupuje podle serveru proti vlastnímu etickému kodexu, který zapovídá hodnocení duševního zdraví veřejných osobností takto na dálku. Toto pravidlo uložila sama sobě  Americká psychiatrická asociace v roce 1973.

„Znepokojivá emocionální nestabilita, jakou vidíme v projevech a činech Donalda Trumpa, mu znemožňuje odpovědně vykonávat úřad prezidenta,“ stojí v dopise. Odborníci podepsaní pod dopisem jsou si prý vědomi toho, že by možná měli mlčet, ale pokud jde o výkon prezidentské funkce, je podle nich v sázce tolik, že prostě nemohli mlčet. Je třeba reagovat dřív, než utrpí škodu nejen americká společnost, ale i celý svět.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

V reakci na tento text se taktéž v deníku New York Times ozval Allen Frances z Duke University School of Medicine a poznamenal, že takto na dálku nelze objektivně zhodnotit zdraví člověka. To, že se někdo chová nehezky, ještě podle psychiatra neznamená, že je duševně nemocný. Psychiatrické nálepkování není podle Francese správnou cestou, jak čelit Trumpovi. To ovšem nic nemění na tom, že je třeba upozorňovat na Trumpovy přehmaty.

„Trump může být a měl by být kritizován za svou nevědomost, nekompetentnost, impulzivitu a diktátorský přístup, který uplatňuje ve vztahu k prezidentským pravomocem,“ doplnil k tématu akademik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…