Amnesty International o rasismu v Česku. Vláda prý zanedbává lidská práva

24.05.2012 9:16

Česká vláda neřeší dostatečně segregaci romských dětí ve vzdělávání, v Česku roste extremismus a přistěhovalci se v zemi dostávají do komplikovanějšího postavení. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu lidských práv ve světě za rok 2011, kterou vypracovala mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Amnesty International o rasismu v Česku. Vláda prý zanedbává lidská práva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace v Břeclavi proti údajnému romskému násilí

V části věnované Česku Amnesty International (AI) poukazuje na přetrvávající nezájem většiny členů vlády o lidská práva a rasistickou a protiromskou rétoriku mezi hlavními politickými stranami na národní i lokální úrovni. Vítá naopak jmenování zmocněnkyně pro lidská práva, očekává však výraznější aktivitu jejího úřadu.

Vyhrocený rok

"Rok 2011 byl z hlediska lidských práv v České republice poměrně vyhrocený. Došlo k eskalaci napjaté situace mezi romskými a neromskými obyvateli na severu Čech, byla téměř zastavena činnost vlády v oblasti inkluzivního vzdělávání a s velkým ohlasem se konala první Prague Pride v Praze. Všechny tyto události nedonutily vládu přijmout koncepční řešení dlouhodobých problémů. Lidská práva zůstala na okraji zájmu politických elit," řekl ředitel české pobočky Amnesty International Mark Martin.

V roce 2011 se uskutečnila řada protiromských protestů, zejména ve městech Nový Bydžov, Nový Bor, Rumburk, Varnsdorf a Šluknov. V reakci na napjatou situaci mezi romskými a neromskými obyvateli se někteří politici uchylovali k rasistickým prohlášením. To uvítali představitelé Dělnické strany sociální spravedlnosti, kteří následně na demonstraci v Novém Bydžově napadli tři Romy.

V srpnu uspořádali na severu Čech několik protestů, které vyústily v násilí. AI uvítala prohlášení českého prezidenta i policie, kteří protiromské násilí odsoudili a zřídili speciální pořádkovou jednotku policie. AI kladně hodnotí také potvrzení rozsudku krajského soudu v Ostravě odsuzující žháře z Vítkova z roku 2009.

Krize vzdělávání

Nadále se prohlubovala krize v oblasti školství, když vláda nebyla schopna zamezit systematické a protiprávní segregaci romských dětí ve školách. Na protest proti vládní neschopnosti rezignovalo na členství v pracovní skupině ministerstva školství kolem padesáti expertů z nevládní, akademické i vládní sféry.

"Nechtěli jsme se podílet na maskování nedostatečných kroků vlády směrem k rovnému vzdělávání. Naše účast v expertní skupině by znamenala tichý souhlas," vysvětlil odchod expertů z řad Amnesty International Mark Martin.

Kritice čelí česká vláda také ze strany Výboru ministrů Rady Evropy, který upozornil na čtyři roky starý rozsudek Evropského soudu pro lidská práva, jenž konstatoval, že stát diskriminoval romské žáky v přístupu ke vzdělání. Rozsudek po Praze vyžaduje, aby byla přijata opatření, která by zabránila diskriminaci a napravila její důsledky. Výbor ministrů vyzval vládu k urychlené implementaci Národního akčního plánu pro inkluzivní vzdělávání.

Vláda přijala s platností od loňského září dodatek k vyhlášce o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních a o vzdělávání dětí s potížemi či naopak mimořádně nadaných žáků. Zazněla už ale kritika, že to nemusí stačit, nebo že to situaci může i zhoršit.

Amnesty International dále upozornila na postavení přistěhovalců v Česku. Obavy panují zejména ohledně prodloužení maximální doby zadržení migrantů v detenčních centrech z šesti na 18 měsíců. Znepokojení vyvolává také případ takzvaných stromkařů odkazující k možnému obchodu se zahraničními dělníky.

"Policejní vyšetřování této záležitosti pokračuje už druhým rokem, jeho tempo a efektivita však dávají důvod k obavám," uvedl Mark Martin.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

20:02 Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

Česká televize v přímém přenosu odvysílala rozlučku s kariérou tenisty Radka Štěpánka. Té se účastni…