Amorfní kupa rosolu. V ČSSD vaří mozky, aby zůstali co nejvíce nejednoznační. Drsný verdikt dvou publicistů

23.11.2018 22:31

Sociální demokracie si poslední dobou všechno rozmýšlí tak dlouho, až si vždycky nakonec najde cestu k vůbec nejhoršímu možnému rozhodnutí.

Amorfní kupa rosolu. V ČSSD vaří mozky, aby zůstali co nejvíce nejednoznační. Drsný verdikt dvou publicistů
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto
reklama

Publicisté Jan Bělíček a Pavel Šplichal hodnotí kroky ČSSD posledních měsíců v komentáři uveřejněném na serveru A2larm.cz.

Anketa

Hlasovali byste pro pád současné vlády Andreje Babiše?

10%
90%
hlasovalo: 28133 lidí

„ČSSD to kvůli nejnovější aféře Babiš vs. Babiš určitě nemá lehké. A tak si to dělá ještě těžší. Jako by si čeští sociální demokraté vytkli za cíl zůstat přesně uprostřed a zaujmout to nejméně jasné stanovisko. Jak jinak hodnotit jejich úsilí? Napřed dali Andreji Babišovi ultimátum-neultimátum a potom se rozhodli vládě vyslovit důvěru-nedůvěru. V Lidovém domě musí skutečně vařit mozky, aby zůstali co nejvíc nejednoznační a na veřejnost vyslali ten nejrozporuplnější signál,“ zahájili pánové svůj komentář.

Hnutí ANO to prý má poměrně jednoduché. Ať řekne šéf Andrej Babiš cokoli, členové jeho strany ho hájí takřka do roztrhání těla a donekonečna opakují to, co na svou obhajobu pronesl Babiš. Jenže ČSSD nemlže jít stejnou cestou, chce-li přežit. Musí se nějak odlišit a musí ukázat, že stále má nějakou sílu. Jenže právě to se jí prý příliš nedaří.

V sídle ČSSD - v Lidovém domě - by si podle publicistů měli uvědomit, že strmý pád ČSSD začal v okamžiku, kdy šli proti sobě tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a právě šéf hnutí ANO Babiš. Celá řada lidí vidí v šéfovi hnutí ANO spasitele nebo alespoň schopného manažera a protože se teď obě strany do značné míry dělí o tytéž voliče, sociální demokraté mají teď dvě možnosti. Buď dát od Babiše zcela ruce pryč, nebo se za společný vládní projekt hrdě postavit. V takovém případě  by prý sice měli kráčet bok po boku s Babišem, ale cestou by ho měli přitlačit ke zdi a ukázat voličům, že právě díky sociálním demokratům se daří plnit levicový program.

Jenže se zdá, že sociální demokraté nechtějí Babiše přitlačit ke zdi, nebo to neumějí. Nedokážou vyvinout odpovídající tlak.

„Největším trumfem ČSSD je momentálně to, že pokud odejde z vlády, na její místo se postaví SPD a ANO bude vládnout s podporou nedemokratických stran. Hamáček a spol. se tak snaží stavět do jakési podivné a zcela nevěrohodné role zachránců české demokracie. Nikdo samozřejmě nepopírá, že sociální demokraté ve vládě znamenají mnohem lepší variantu než banda nekompetentních psychopatů ze stáje Tomia Okamury. Jenomže to si pravděpodobně uvědomuje i Andrej Babiš. Pokud se náhodou s Okamurou a SPD spojí, může mu tato spolupráce politicky uškodit. Pokud k tomu nakonec dojde, mohla by z takové situace těžit paradoxně ČSSD. Přestože se hlavní představitelé ČSSD nyní projevují jako amorfní kupa rosolu, oproti střelcům z SPD jsou to pořád opravdoví političtí experti a profesionálové. A to je pro část českých voličů stále důležitější než to, jestli někdo půjde tvrdě proti neexistujícím muslimákům,“ uzavřeli pánové komentář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kosovo je... Albánie? Na stole v Bruselu přistál papír, ke kterému se nikdo nezná

19:40 Kosovo je... Albánie? Na stole v Bruselu přistál papír, ke kterému se nikdo nezná

Do médií unikl tajný neoficiální dokument od slovinské vlády, který pro účely jednání za zavřenými d…