Analytička Spencerová o Ukrajině. Porošenkovi se prý země začíná vymykat z rukou

15.06.2015 18:37 | Zprávy

Čerstvé informační střípky o dění posledních dní na Ukrajině a v Rusku poskládala novinářka a analytička Tereza Spencerová ve svém nejnovějším článku, který zveřejnil web Literárních novin. Spencerová si všímá například přiznání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že jeho souhlas s druhými minskými dohodami byl motivován snahou obnovit bojeschopnost ukrajinské armády. Poukazuje také na klesající popularitu Porošenka u obyvatel jeho země, ale i na řadu dalších zajímavých informací, přičemž o některých z nich česká mainstreamová média vůbec neinformovala.

Analytička Spencerová o Ukrajině. Porošenkovi se prý země začíná vymykat z rukou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nášivka Ukrajina

Podle Spencerové ukrajinský prezident Petro Porošenko koncem týdne přiznal, že hlavním důvodem, proč souhlasil s Minskem 2, bylo získat čas na obnovení bojeschopnosti armády a upevnění obranných linií. „Ještě před třemi měsíci byla technika prakticky vyřazena z boje a lidé byli po roce v mobilizaci unavení,“ prohlásil Porošenko při prohlídce opevnění u Mariupole. „Ptali se mě, k čemu jsou potřeba minské dohody. Zaprvé potřebujeme mír, zadruhé protože tím získáváme možnost obnovit bojeschopnost armády a postavit opevnění,“ dodal s tím, že Ukrajina „přesně plní všechny body dohody“, je ale připravena rázně odpovědět na „jakékoli ozbrojené akce“, přičemž opakovaně zdůraznil nutnost opětovné integrace Doněcku a Luhansku do Ukrajiny.

Změna ukrajinské ústavy by měla přinést decentralizovaný absolutismus

Spencerová píše i o tom, že vedení rebelských oblastí Doněcka a Luhanska v týdnu vyjádřilo ochotu zůstat v rámci Ukrajiny při zajištění široké autonomie, jak předpokládá Minsk 2 v souvislosti s ústavní decentralizací země, ale šéf ukrajinského parlamentu Vladimir Hrojsman rebely odmítl s tím, že Kyjev bude o změnách ústavy jednat jen s „řádně zvoleným“ vedením obou „lidových“ republik.

Analytička ale upozorňuje na to, že chystaná reforma ukrajinské ústavy směrem k decentralizaci paradoxně počítá s posílením prezidentských pravomocí nad jednotlivými oblastmi. „A tak ukrajinští politologové už mluví o ‚decentralizovaném absolutismu‘,“ podotýká Spencerová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

11:04 Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

„Přes některé rozpory lze s jistotou říci, že nikdo neplánuje žádnou invazi do naší země, ani s Rusk…