Analytička je v šoku z návrhu zákona, který je v ukrajinském parlamentu. Souvisí s Ruskem

19. 2. 2016 12:26

Jeden z návrhů zákonů, které nyní leží v ukrajinském parlamentu, zaujal analytičku Veroniku Sušovou-Salminen natolik, že se o něm rozepsala na svém facebookovém profilu.

Analytička je v šoku z návrhu zákona, který je v ukrajinském parlamentu. Souvisí s Ruskem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nášivka Ukrajina

Ukrajinští poslanci totiž budou muset rozhodovat o návrhu zákona, který na Ukrajině chce zakázat používání slova Rossija jako pojmenování pro Ruskou federaci. „Slovo Rossija má být nahrazeno slovem Moskovia,“ upřesnila Salminen.

Důvodem pro takovou radikální změnu je to, že Ukrajina a její dějiny byly v minulosti spjaty s tímto historickým názvem, který pochází ze slova Rus a týká se kyjevské Rusi a dalších jejích knížectví na území dnešní Ukrajiny. Historický název Rossija je považován za řeckou (byzantskou) verzi slova Rus.

Podle Salminen chce uvedený návrh zákona docílit, alespoň podle tvrzení jeho autorů, „historické a sociální spravedlnosti“ a také „konsolidovat ukrajinský národ, jeho historické vědomí, tradice a kulturu“.

„Nevím, jestli taky pak zakážou slovo marazm (z řeckého μαρασμ?ς)?!“ dodala Salminen ve zřejmé narážce na současný stav ukrajinské společnosti.

Celé znění příspěvku Veroniky Sušové Salminen na jejím facebookovém profilu:

Tohle skutečně nevím, jak už komentovat.

V ukrajinském parlamentu je návrh zákona, který na Ukrajině chce zakázat používání slova Rossija jako pojmenování pro Ruskou federaci. Slovo Rossija má být nahrazeno slovem Moskovia.

Důvodem proto je to, že Ukrajina a její dějiny byly v minulosti spjaty s tímto historickým názvem, který pochází ze slova Rus a týká se kyjevské Rusi a dalších jejich knížectví na území dnešní Ukrajiny. Historický název Rossija je považován za řeckou (byzantskou) verzi slova Rus.

Dodám, že slovo Rossija je někdy také považováno za verzi latinizovanou (někdy se mluví, že jde o dovoz z polštiny), která se začala používat především v 18. století za Petra I. Velikého a tedy v souvislosti s konsolidací Ruska jako říše. A samo slovo Rus je nejspíš označením vikingských Varjagů (jako třešnička).

Návrh zákona chce docílit podle jeho autorů dosažení "historické a sociální spravedlnosti" a také "konsolidovat ukrajinský národ, jeho historické vědomí, tradice a kulturu."

Nevím, jestli taky pak zakážou slovo marazm (z řeckého μαρασμ?ς) ...??????!!!!!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…