Analytik dezinformací Vrabel vás proškolí z ČT, jak poznat dezinformaci. Třeba když je něco proti EU, tak ví, že je to jejich narativ

01.12.2019 20:51 | Zprávy

Zakladatel společnosti Semantic Visions, analytik František Vrabel, se na dotaz redakce pořadu Newsroom ČT24 rozhodl zmínit, jak jeho společnost odhaluje lživé zprávy na internetu. Vyjmenovával, že se dezinformační weby dají poznat například tématy, na které cílí, a využívají prý narativů. Hlavní cíl, na který mají cílit ruští aktivisté, před nimiž ve své výroční zprávě varovala i Bezpečnostní informační služba, podle něho má být relativizace pravdy. „Slibují si od toho, že když přestaneme věřit v existenci obecné pravdy, přestaneme věřit v demokratické instituce,“ zmiňuje. Dalšími tématy mají kupříkladu být Spojené státy, minority, NATO či Evropská unie. Zmínka padla i o listopadové demonstraci na Letné.

Analytik dezinformací Vrabel vás proškolí z ČT, jak poznat dezinformaci. Třeba když je něco proti EU, tak ví, že je to jejich narativ
Foto: Pixabay CC0
Popisek: Sociální sítě, ilustrační foto

Vrabel pro Newsroom ČT24 uvedl, že v České republice sledují přes pět tisíc webů. Způsob, jakým ověřují, zdali tyto stránky skutečně šíří propagandu a mají za cíl poškodit demokracii a ústavnost v Česku, je ověřování faktů. Zmiňuje však, že to má i spoustu háčků. „Možností ověření je málo a těch zpráv a obsahu příliš mnoho,“ předkládá. Tento způsob má být i velmi zdlouhavý, a jelikož odkazuje, že se dezinformace šíří šestkrát rychleji než pravdivá informace, tak tím dochází ke ztrátě času na její odhalení. Jinými slovy – ti, kteří odhalují dezinformace, budou vždy minimálně o krok pozadu. A výsledky se ani nemají šanci dostat k cílové skupině.

Druhou možností, jak odhalit dezinformační servery, je přes jejich témata. „Víme totiž, že jejich tvůrci využívají různých narativů, takových dlouhodobých příběhů,“ přiblížil. V Česku má často jít o narativ proti Evropské unii – „že je to fašistická organizace, jakási čtvrtá říše“. „Říkají, že co se nepovedlo Hitlerovi, to se teď daří Merkelové a tak dále,“ poodhalil Vrabel. Dále jde například prý o protiukrajinské weby, píšící, že jsou na Ukrajině „Rusové utlačovaní, že se tam křižují děti a podobně“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

20:30 VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

Na sociálních sítích se šíří video lídrů Francie, Německa a Velké Británie, které vzbudilo spekulace…