Anarchistka z Kliniky promluvila v rádiu. Ne všem se to bude líbit

27. 5. 2016 17:30

Kolem komunitního centra Klinika je stále rušno. V objektu sídlí toto sociální centrum nelegálně. Na podzim vypršela Klinice smlouva a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, jenž objekt vlastní, ji neprodloužil. Aktivisté tam proto v tuto chvíli pobývají nelegálně. Zástupci Kliniky se hájí s tím, že spor o údajnou protiprávnost řeší soud. Sociální centrum se obává, že místo policie budou Kliniku vyklízet „fašouni“.

Anarchistka z Kliniky promluvila v rádiu. Ne všem se to bude líbit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solidární pochod za zachování centra Klinika, kterému Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových odmítl prodloužit smlouvu

„Nabírají se lidi z fašounských vod. Nabírají se do nějaké formy securitky, která by nakonec budovu vyklízela namísto policie,“ varovala Jana Němcová v Interview Plus Českého rozhlasu. Aktivisté se obávají pravicových radikálů, protože ti se nenechají omezovat nějakými nařízeními. Policie se stejně chovat nemůže. Jakákoli bezpečnostní agentura by přitom na místě neměla mít vůbec žádné pravomoci.

Sociální centrum vede spor s úřadem o to, zda objekt obývají nelegálně. Tak či tak je to objekt státu, ale Němcová má za to, že České republice vlastně pomáhá, protože se znovu rodí demokracie „zdola“. „My jsme chtěli ukázat, jak se ty budovy dají využít za úplně minimální prostředky, že to lidé dokážou sami a že tím lidé státu ulehčí. My tím státu vlastně pomáháme budovat – tunit – demokracii zdola,“ poznamenala dáma v křesle pro hosta.

My se o prázdné objekty státu postaráme

Stát se podle aktivistky brání, protože se mu nelíbí, když se občané organizují sami bez kontroly státu. Proto se Úřad státu ve věcech majetkových obrací i na policii a hledá nějaká řešení. Ta přitom zatím mnoho nezmůže, protože probíhá již zmíněný občansko-právní spor. Aktivisté se však bojí, že až jednou Kliniku opustí, už jim bude znemožněno vrátit se dovnitř. Paní Němcová patřila k těm aktivistům, kteří se připoutali k pevným objektům. „Riskovali jsme to, že tam nějaká bomba bude, a zůstali jsme tam,“ uznala.

Nechtějí ten objekt opustit, aby nezradili důvěru všech lidí, kteří jsou na toto komunitní centrum nějak napojeni. Podstatné na celé kauze je, že stát má objekty, o které se nestará. A občané svému státu říkají, že se o tento objekt postarají sami, aniž po státu něco chtějí. „Já a priori nejsem proti státu, přestože se hlásím k nějakým anarchistickým myšlenkám.“ Dáma se prý řídí heslem, že každé město potřebuje svoji „Kliniku“, která by koexistovala se státem. „My tu anarchii a autonomii žijeme v praxi a na tom malém prostoru se to osvědčuje.“

Vzhledem k tomu, že po celé republice stojí spousta prázdných domů a současně žije v celé zemi mnoho bezdomovců, je na státu, aby tyto prázdné objekty připravil pro tyto potřebné účely. „My se zajímáme i o tuto systémovou stránku, ten náš boj je systémový, není to jen nějaká bojůvka,“ zdůraznila. Nakonec potvrdila, že Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových platí aktivisté tisíc korun den co den v rámci pokuty. Nejsou to právě malé peníze, ale lidé z Kliniky jsou ochotni je platit, aby dokázali, že síla jejich myšlenky je silnější než moc peněz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nestatečný Sobotka. Takový byl vždycky, vyprávěl prezident Zeman na Barrandově. Pelikána poslal dostudovat si historii

22:07 Nestatečný Sobotka. Takový byl vždycky, vyprávěl prezident Zeman na Barrandově. Pelikána poslal dostudovat si historii

Jako každý čtvrtek i dnes prezident Miloš Zeman diskutoval s moderátorem Jaromírem Soukupem na TV Ba…