Andrej Babiš má další problém, tvrdí slovenské noviny. Vynořil se spis...

26.02.2014 14:36

Spolupracoval Andrej Babiš s StB, nebo ne? Slovenský Ústav paměti národa předal soudu další spis, který má dokázat jeho aktivitu. Podle slovenského deniku SME to prý není tak, že by Babiš byl pouze papírovým spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti, jak v Babišův prospěch tvrdil někdejší agent StB Andrej Kuľha.

Andrej Babiš má další problém, tvrdí slovenské noviny. Vynořil se spis...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Anketa

Je vám líto, že Daniela Drtinová odchází z ČT?

hlasovalo: 4671 lidí

Český ministr financí a předseda hnutí ANO, miliardář Andrej Babiš má zřejmě další problém v kauze údajné spolupráce s StB. Deník SME totiž přináší informace o tom, že slovenský Ústav paměti národa předal soudu v Bratislavě další informace. Ty podle všeho naznačují, že bývalý příslušník StB Andrej Kuľha nemluvil pravdu, když tvrdil, že Babiš byl pouze spolupracovníkem, který o své spolupráci s komunistickou Státní bezpečností ani nevěděl. Jeho spis prý vznikl pouze proto, aby pracovníci StB mohli vykázat činnost. Nově předložený „spis Bauer“ však ukazuje Babišovu roli v jiném světle.

Když Kuľha zjistil, že je Babiš veden jako agent, aniž by to věděl, jeho spis prý odložil. Spis Bauer však naznačuje, že se spoluprací Babiše se počítalo ještě rok poté, co byl spis údajně odložen. Spis Bauer byl založen v roce 1980 a týkal se obchodního náměstka Petrimexu Dušana Slezáka. V roce 1988 měl být Slezák přímo získán pro spolupráci s StB. Navrhoval to sám Kuľha a odvolával se přitom na síť spolupracovníků, která pravidelně monitoruje Slezákův poměr k socialistickému zřízení. Jedním z těch, kteří měli Slezáka sledovat, byl i agent Bureš - Babiš.

Článek na serveru slovenského deníku naleznete ZDE.

„Prověrka kandidáta byla a je vykonávána prostřednictvím agenturní sítě v PZO Petrimex, a to TS Bureš, TS Mráz, TS Bystrický a TS Horáček,“ napsal Kuľha v září 1988. Zkratka TS značila tajného spolupracovníka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…