Andrej Babiš napsal do svých novin, jak to myslí se zabavováním majetku. A vyhuboval novinářům

5. 8. 2014 9:27

Ministr financí Andrej Babiš využil možnosti napsat na názorovou stranu deníku Lidové noviny, který vlastní. Polemizuje s tvrzením deníku Právo, který napsal, že Babišovi úředníci se chystají zavádět „daň ze životního stylu“. Podle ministra novináři nepochopili skutečný obsah analýzy, která neuvažuje o žádné nové dani, pouze řeší, jak získat zpátky nelegálně nabytý majetek.

Andrej Babiš napsal do svých novin, jak to myslí se zabavováním majetku. A vyhuboval novinářům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Anketa

Který politik se nejvíc zasloužil o dobré věci v České republice?

hlasovalo: 107991 lidí

Tato analýza podle Babiše vychází z programového prohlášení vlády, které obsahuje závazek přijmout opatření, jež umožní žádat prokázání původu majetku, a pokud prokázáno nebude, hledat cesty k jeho zdanění, případně dokonce zabavení.

Kdyby se podle něj novináři na ministerstvu zeptali, rychle by se dozvěděli, že se nechystá žádná nová daň, pouze se hledají efektivnější nástroje ke zdanění nepoctivých příjmů. Jenže toho podle něj novináři nejsou schopni. Zejména se Babiš posmívá úvodníkáři magazínu Reflex, podle kterého ministerstvo chce zkoumat, zda si někdo nežije nad poměry. „Osobně je mi jedno, zda si někdo žije nad poměry. Není mi ale jedno, když někdo krade,“ vzkazuje ministr.

Ministerstvo se podle něj přiklání k „mírnějšímu“ (například ve srovnání s Francií) řešení, kdy by bylo pouze přeneseno důkazní břemeno na poplatníka, který by v případě dotazu musel prokázat, že si svůj majetek pořídil z řádných a zdaněných příjmů. Navíc bude stanovena hranice, od které bude tento postup možný, takže se prý drtivé většiny poplatníků vůbec nedotkne.

„Babiš opravdu nepřipravuje nic, co by šikanovalo poctivé podnikatele, kteří si na své majetky poctivě vydělali. Nejsem sám proti sobě,“ uzavírá Babiš s tím, že užívání luxusu rozhodně stíhat nehodlá. Jediné, co stíhat hodlá, jsou prý zlodějny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver o klenotu ČT: Žumpa. A věta Fridrichové, která ho dopálila nejvíc

10:02 Xaver o klenotu ČT: Žumpa. A věta Fridrichové, která ho dopálila nejvíc

Radní ČT Luboš Xaver Veselý přiblížil středeční zasedání Rady České televize. Zmínil objevení dalšíc…