Andrej Babiš si stěžoval na pořad Nory Fridrichové. A velká reakce je tady: Vážený pane ministře...

26.02.2017 15:51 | Zprávy

Spor o bývalého šéfa Jazzové sekce Karla Srpa, který se měl stát šéfem Etické komise Ministerstva obrany, která rozhoduje o příslušnících takzvaného třetího odboje, se dostává do nové dimenze. Případu Srpa, který spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností, se ke konci ledna věnovala ve své publicistické relaci Česká televize a na to konto podal ministr financí Andrej Babiš stížnost Radě České televize. V ní si bere na paškál především historika Miroslava Vodrážku, šéfa Centra pro dokumentaci totalitních režimů. Vodrážka kvůli stížnosti nyní poslal Babišovi otevřený dopis.

Andrej Babiš si stěžoval na pořad Nory Fridrichové. A velká reakce je tady: Vážený pane ministře...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

V prvním okruhu své stížnosti se Babiš vymezil proti Vodrážkovu názoru, že diskuse, zda má být Karel Srp členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu, je především diskuse o povaze totalitního systému a o současné české společnosti, která stále zápasí se svým kritickým pohledem na minulost a nemá jasno, jak na ni nahlížet.

Ve druhém okruhu svých výhrad pak Babiš uvedl: „Pan Vodrážka dále sdělil divákům, že soudy přistupovaly při rozhodování o oprávněnosti vedení ve svazcích StB čistě formálně, pozitivisticky z hlediska práva a nezohledňovaly další aspekt zákonů, tedy právo a spravedlnost. Dále uvedl, že soud se v případě pana Srpa vyjádřil pouze k jedné věci a že vzhledem k tomu, že svědci byli pouze agenti StB, kteří si na nic nepamatovali, a také vzhledem k tomu, že mikrofiše neposkytují určitou grafologickou analýzu v tomto negativním smyslu, že z toho důvodu byl vynesen rozsudek, že byl pan Srp neoprávněně registrován. Že ale toto nemá nic společného s tím, jak pan Srp jednal v letech 1976 až 1983. Kdyby tehdy soud přistoupil k výslechu svědků a mohl hovořit Hutka a jiní lidé, tak předpokládá, že soud by dopadl úplně jinak.“

Třetí okruh svých výhrad Babiš zakončil tvrzením, že „celkové vyznění reportáže mělo silný politický podtext, když v průběhu pořadu se sice formálně střetly protichůdné názory, ale výsledný dojem byl, že premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka je čestný a spravedlivý politik na rozdíl od jiných, na které bylo, byť nepřímo, poukazováno“. Připomeňme, že sám Andrej Babiš se donedávna soudil kvůli svazku s krycím jménem Bureš, který na něj StB vedla. Spor skončil až u Nejvyššího soudu, všechny tři kola Babiš díky svědkům, bývalým příslušníkům StB, kteří ho měli naverbovat, vyhrál.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Na kolik je pro vás téma bezpečnosti prioritou?

Jak byste k zajištění naší obrany a bezpečnosti přistupovali vy? Chápu dobře, že nejste pro navyšování výdajů na naši obranu? A jak se stavíte k pomoci Ukrajině a díváte se na to, kolik Ukrajinců tu je?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

20:59 Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

Zaslouží si učitelé dva měsíce prázdnin? Právník Petr Kolman si myslí, že ano.