Andrej s pivem, Andrejova manželka, Andrej a tři cizí děti. ANO začalo vydávat noviny. O desítkách poslanců hnutí ani slovo

19.06.2021 18:29

Zaujmout pozornost voličů je pravidelný rébus, s nímž se potýká řada odborníků a marketérů. Pravdou zůstává, že všechno dobré už bylo dávno vymyšleno. A tak se jak hnutí Přísaha, Okamurova SPD nebo vládnoucí ANO rozhodly zvolit klasickou cestu papírových novin, které široce distribuují po celé republice. ParlamentníListy.cz se protentokrát budou věnovat červnovému plátku Silné Česko.

Andrej s pivem, Andrejova manželka, Andrej a tři cizí děti. ANO začalo vydávat noviny. O desítkách poslanců hnutí ani slovo
Foto: Tomáš A. Nový
Popisek: Silné Česko, stranické noviny hnutí ANO. Červen 2021

Anketa

Vadí vám, že se Jaromír Jágr nechce nechat naočkovat proti covidu-19, protože prý má dostatek protilátek?

4%
89%
hlasovalo: 13018 lidí
Jde o barevný, čtyřstránkový formát o velikosti klasických novin, které hnutí ANO pojalo jako komerční sdělení, a kromě veřejných akcí jej za tučné peníze vkládá do stále ustupujících periodik, například do deníku Právo. Pokud by vzal zmíněný list do ruky cizinec, netrvalo by mu dlouho, aby zjistil hlavní postavy uvedeného politického hnutí. Největší fotografii titulní stránky zabírá předseda a premiér Andrej Babiš s pečlivě natočeným půllitrem piva. Aby jej náhodou někdo nepřehlédl, tak v pravém rohu má karikaturu.

S typickým sloganem „Čau lidi“ figurka s výrazně vykulenýma očima vzkazuje: „Ještě než se rozjedete na prázdniny, najděte si chvíli přečíst pár řádek o tom, jak jsme na tom s očkováním, na co nesmíte zapomenout, když vyrážíte do ciziny.“

Pravda je, že noviny kromě čisté agitace nabízejí i několik praktických informací. Tou hlavní je box upozorňující na mobilní aplikace e-rouška a tečka. První je jasná, druhá vám uloží evropský certifikát OTN. Kdybychom dále popsali úvodní stránku, zjistíme, že kromě Babišovy fotografie s pivem nabízí ještě jeho odpovědi týkající se například dovolené.

Premiér zde konstatuje, že se zařekl, že letos opalování a prsa v moři vynechá.

Kromě těchto dvou prvků obsahuje hlavní strana už jen jediný box. Nebude překvapením, že jde znovu o Andreje Babiše, který zde připomíná Mezinárodní den sester. Na dalších stránkách je představena paleta výsledků a ministerských tváří hnutí ANO. Klára Dostálová (MMR) tvrdí, že díky ní bude stavební povolení do jednoho roku, Karel Havlíček (MPO, MD) podporuje elektromobilitu a Adam Vojtěch, znovu ministr zdravotnictví, odpovídá na sedm otázek. Týkají se roušek, respirátorů a očkování.

Červnové vydání Silného Česka

„Podobně jako hodně mých kamarádů, i já jsem musel dlouho čekat, než se otevře moje věková skupina,“ připomíná pětatřicetiletý rodák z Českých Budějovic. Ministryně financí je na jedné fotografii v mateřské školce. U snímku je popisek, že se z krize proinvestujeme. Jak na to několik čtyřletých dětí na písku reagovalo, nevíme.

Noviny také chválí koalici, kritizují opozici. Nepodepsaný redaktor se zde vysmál opozici v její snaze sesadit vládu.

Číslem měsíce června je podle editora 4,2 miliardy korun mířících na venkov. Bude se budovat, obnovovat, rekonstruovat, investovat.

Nechybí ani snímek premiérovy manželky na očkování v Thomayerově nemocnici. Jak Monika Babišová vzkázala PL, nic vážného jí nebylo, jen bolela ruka, což je průvodní jev prakticky všech vakcinovaných.

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
85%
hlasovalo: 15929 lidí
Kromě ministerských tváří dostal z celé plejády poslanců ANO prostor jediný. Jde o vitálního poslance Patrika Nachera. Mluví o fámách a faktech ohledně exekucí. Doplňme, že Nacher se danému tématu věnuje dlouhodobě. Nikoho jiného z ANO naše redakce v obsahu novin nenašla. Chybějí lékaři, například Julius Špičák nebo Věra Adámková, chybí předseda klubu poslanců Jaroslav Faltýnek, chybějí regionální tváře, starostové nebo primátoři.

Škoda je, že noviny neobsahují oblíbenou křížovku, případně kontakt, jak se mohou čtenáři spojit s redakcí, aby sdělili své postřehy anebo náměty. Noviny v tomto směru působí jednosměrně, brání se dialogu, na nikoho neapelují.

Grafická stránka je vyloženě průměrná, ničím nevybočuje, žádný osvěžující nápad nenabízí. Chyby v textech jsme nenašli.

Je patrné, že pro list je stěžejní Andrej Babiš, všichni ostatní jsou na vedlejší koleji. Podle našich zjištění má být právě papírové vydání Silného Česka klíčovou položkou v rozpočtu. Babiš krom toho, jak nám řeklo několik poslanců, objednal obrovské množství billboardů a chce být vidět.

V příští analýze se podrobněji podíváme na předvolební materiál Šlachtovy Přísahy, následovat bude SPD.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prague Pride pro děti: „Dovádění“ zdarma, transvestita vám přečte pohádku. Bude i „vymejvák“

11:43 Prague Pride pro děti: „Dovádění“ zdarma, transvestita vám přečte pohádku. Bude i „vymejvák“

Dnes začíná Prahou i úřadem vlády podporovaný festival Prague Pride. Kdo se chce zúčastnit, musí zap…