Angela Merkelová to prý zpackala, jako ostatně všechno. Je toho hodně

03.10.2016 6:29

Německá kancléřka Angela Merkelová prý zpackala bankovní krizi největšího německého bankovního domu Deutsche Bank. Jako ostatně všechno, na co sáhla. Tato slova napsal v komentáři pro server Market Watch.com novinář a publicista Darrell Delamaide. Merkelová prý možná svou politickou kariéru zakončí tím, že přivede evropské banky do propasti.

Angela Merkelová to prý zpackala, jako ostatně všechno. Je toho hodně
Foto: archív autora
Popisek: Angela Merkelová

„Místo toho, aby věci pevně uchopila do svých rukou, nechává je vymknout se kontrole. Německá kancléřka Angela Merkelová není tím velkým vůdcem Evropy, kterého teď potřebujeme,“ píše na adresu německé kancléřky publicista a novinář Delamaide. „Bylo by smutným vyvrcholením politické kariéry kancléřky Angely Merkelové, kdyby svými nesprávnými rozhodnutími ohledně Deutsche Bank ... vyvolala řetězové selhání evropských bank a zničila by euro,“ pokračuje publicista.

Anketa

Udrží se Michal Hašek i po volbách v křesle hejtmana?

hlasovalo: 2440 lidí

Ještě před pár dny požadovalo ministerstvo spravedlnosti Spojených států, aby Deutsche Bank zaplatila pokutu ve výši 14 miliard dolarů, tedy asi 135 miliard korun za to, že se nechovala dostatečně odpovědně před vypuknutím celosvětové finanční krize v roce 2008. Banka nepočítala s tím, že tuto obří sumu zaplatí, ale i tak se dostala na akciových trzích do problémů. A Angela Merkelová udělala podle novináře tu chybu, že se za německou banku nepostavila dostatečně razantně. Zprvu dokonce prohlašovala, že se státní pomocí nemůže Deutsche Bank počítat. Toto jednání mohlo podle názoru Delamaida vést až ke zhroucení evropských bank a opakování velké hospodářské krize, jak ji známe ze 30. let minulého století.

Celý text v angličtině najdete zde.

Novinář v této souvislosti upozorňuje, že nejde o zdaleka první „kiks“ Angely Merkelové. Dalšího se dopustila v okamžiku, kdy otevřela brány Německa migrantům z různých koutů světa. Tím popřela do té doby platné evropské dohody, jak nakládat s uprchlíky, a navíc zapříčinila rozklížení Evropské unie. Co ji k tomu vedlo? Slovy spisovatele to byla její zaslepenost ohledně Řecka. Tato země společně s Itálií čelila a čelí obrovskému náporu migrantů, ale Merkelová tomu nevěnovala dost pozornosti. Nechala se totiž údajně ovlivnit svým náhledem na řeckou bankovní krizi, při jejímž řešení dlouho odmítla ustoupit byť jen o píď a najít nějaký kompromis.

Delamaide ovšem konstatuje, že tím řada selhání Angely Merkelové nekončí. Špatně se prý rozhodla také v otázce ukrajinské krize. Ukrajině bylo slibováno, že se teoreticky může stát členem EU, pokud se k tomuto společenství začne chovat příznivěji. Na kyjevském Majdanu došlo následně k revoluci podporované zvenčí. Tato revoluce motivovala ruského prezidenta Vladimira Putina k obsazení ukrajinského Krymu a infiltraci Rusů do dalších příhraničních oblastí země.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jedno uznat musím. Bez Angely bude hůř. Václav Klaus o novém Německu

17:13 Jedno uznat musím. Bez Angely bude hůř. Václav Klaus o novém Německu

Bez Angely Merkelové bude hůř. To napsal na sociální síti exprezident Václav Klaus v den, kdy se nov…