Ani USA neunikly. Nafta není. A dost jí nebude, vozila se z Ruska. Důsledky budou i pro Česko

06.05.2022 12:32

Rostoucí cena nafty znamená problémy pro ekonomiku nejen v Evropě, ale i ve Spojených státech, kde se již strategická surovina sune k ceně 33 Kč za litr a leckde stojí dvojnásobek co loni. I přesto však nedosahuje úrovně jako v Evropě a u nás, kde se podle ekonoma Lukáše Kovandy již brzy ceny paliva u stojanů přehoupnou opět přes hranici padesáti korun za litr. Oproti možnému pozdějšímu dění, které nás může potkat, pokud odkývneme stopku ruské ropě, to dle něho ale ještě vůbec nic není. Pokud tak nastane, očekává, že bude během nejvýše dvou let kromě motoristů trpět také český průmysl.

Ani USA neunikly. Nafta není. A dost jí nebude, vozila se z Ruska. Důsledky budou i pro Česko
Foto: Tomáš A. Nový
Popisek: Ceny pohonných hmot v březnu 2022

Anketa

Je sněmovní opozice (ANO a SPD) dostatečně důrazná v boji s vládou?

hlasovalo: 36800 lidí
Zásoby nafty na východním pobřeží Spojených států během minulého týdne klesly na nejnižší sezonní úroveň od doby, kdy se před více než 30 lety začaly vést vládní záznamy zásob této strategické suroviny a velkoobchodní i maloobchodní ceny nafty atakují historická maxima.

Publicista Javier Blas, zabývající se energetikou a komoditami, pak ve svém komentáři pro agenturu Bloomberg shrnuje, že se tak děje i přestože byla v roce 2008 cena ropy na daleko větších úrovních a obchodovala se za 150 dolarů za barel, zatímco v současnosti je to jen něco málo přes 100 dolarů.

Jak navíc Blas upozorňuje, tak zdražování nafty ještě více prohloubí globální inflační tlaky a kromě toho, že se Američané potýkají při tankování s cenami, které jsou na východním pobřeží až dvojnásobné oproti loňsku, brzy se rostoucí ceny paliv promítnou i do cen v supermarketech

Pro Američany zdrcující ceny nafty, jež se v přepočtu na tamních benzínkách prodává až za téměř 33 korun za litr, však těžko dosahují úrovní, které denně spatřují na účtenkách čeští motoristé – nafta v Česku totiž v polovině tohoto týdne opět zdražovala i u nás a je o více než dvanáct korun na litr dražší než ve Spojených státech. V Česku se nafta prodávala za 45,57 Kč, 95oktanový benzín pak za 43,22 Kč. Lidé v Praze za naftu zaplatili dokonce 46,22 Kč a za Natural 95 43,86 Kč.

Jak upozornila ČTK, tak jsou nyní paliva v meziročním srovnání výrazně dražší než před rokem. Za benzin platí motoristé v průměru asi o 11,70 koruny víc a za naftu zhruba o 16 korun víc.

Bude ale ještě hůř. Ekonom Lukáš Kovanda to očekává i kvůli návrhu Evropské komise na kompletní odstřižení EU od ruské ropy už během šesti měsíců.

Výjimku prozatím mají mít Slovensko a Maďarsko, jimž Brusel vyhradí čas na odstřižení do konce příštího roku, s delší lhůtou pro Česko se zatím nepočítá. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) to však naše země bez odkladu nezvládne.

Česko je podle Fialy připraveno podpořit zákaz dovozu ruské ropy do EU, pokud bude mít odklad do té doby, než bude navýšena kapacita ropovodů, které mohou do ČR ropu dopravit, což by podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) mohlo trvat přinejmenším dva roky.

„Podporujeme co nejtvrdší sankce vůči Rusku, na tomto našem postoji se nic nemění, ale od začátku také zastáváme pozici, že sankce nesmějí poškodit více české občany než Ruskou federaci,“ uvedl premiér Fiala po středečním jednání vlády.

Pokud by EU Česku odklad neumožnila a neozvalo by se se svým vetem ani Maďarsko, čeká nás podle Kovandy „dieslový hladomor“ – jak totiž varuje ve svém komentáři na serveru newstream.cz, skoro padesát procent do EU importovaného dieselového paliva má svůj původ právě v Rusku.

Cena velkoobchodně prodávané nafty na burze v Rotterdamu, která tento týden vylétla v přepočtu na více než 29 900 Kč, podle ekonoma předznamenává, že se brzy řidiči na čerpacích stanicích už opět setkají s cenovkami nad 50 korunami za litr nafty, jak se dělo při podobné burzovní ceně nafty na počátku března.

To ale nebude jediný problém. Během nejvýše dvou let mohou nastat podle Kovandy také vážné problémy napříč celým tuzemským průmyslem. „Výroba řady věcí se bez ropy neobejde, stejně jako se bez ní neobejde třeba stavba a renovace silnic a dalších komunikací. Česko přitom bude v případě uvalení embarga na dovoz ruské ropy a produktů do EU čelit těžkostem už při snaze o úplné zajištění dodávek nahrazujících ruskou ropu,“ podotýká s tím, že ropovody, přivádějící k nám americkou, kazachstánskou, ázerbájdžánskou, nigerijskou či lybijskou ropu z jihu nemusí vůbec stačit a stěžejní Transalpinský ropovod již nemá přílišné kapacity k navýšení dodávek k nám.

„Realita je tedy taková, že Česko zatím nemá uspokojivě vyřešeno nahrazení ruské ropy, přestože zřejmě brzy odkývne odstřižení od ní. Trpět budou nejen řidiči, jimž zdraží pohonné hmoty, ale i průmysl,“ varuje Kovanda.

Jak by se tato situace mohla projevit kromě růstu cen? Už během dvou let může dle Kovandy nastat v Česku problém s dodávkami třeba plastových okenních rámů, palubních desek aut, potravin balených v ochranné fólii, materiálů pro zateplení budov, ale také ledniček, televizorů a dalších podobných zařízení, jejiž výroba se bez ropy neobejde.

Problém přitom mají mít dle Blase i v samotných Spojených státech, odkud ropa do Evropy proudí a které jsou čtvrtým největším dovozcem do ČR. Spojené státy dodaly do ČR během loňského roku 0,8 milionu tun ropy, 1,1 milionu tun Ázerbájdžán, 1,2 milionu tun Kazachstán a 3,4 milionu tun tvořila ropa ruská. Publicista míní, že americká strategická rezerva v objemu jednoho milionu barelů paliva s velmi nízkým obsahem síry již není otázkou v rámci toho, zdali bude využita k omezení rostoucích cen nafty v Americe, jako spíš v rámci toho, kdy k tomuto kroku dojde. Upozorňuje totiž, že na severovýchodě mnozí Američané naftou i topí a současné ceny, které jsou ještě na míle vzdálené těm evropským, by již nyní pro mnohé rodiny znamenaly velký problém.

Dodává však, že rezervní zásoby nafty, byť pomohou, nejsou ani zdaleka takové, jaké by byly potřeba. Situace totiž není ani zdaleka dobrá. Nádrže na naftu v newyorském přístavu jsou z globálních i lokálních důvodů téměř prázdné a zákaz dovozu ruské ropy do Ameriky ještě více omezil její toky.

Za posledních 15 let se počet rafinerií na východním pobřeží USA snížil na polovinu na pouhých sedm a jak pro Bloomberg uvedl majitel jedné z rafineríí nedaleko Filadelfie, společnost PBF Energy Inc., i pokud by byly zapojeny všechny jednotky na výrobu nafty, odpovídající kapacitu by rafinerie nemohla dosáhnout, jelikož má zakázáno dovážet poloropnou surovinu z Ruska, kterou využívala.

Přestože je nyní denní výrobní kapacita na polovině produkce z roku 2009, většina rafinérů se prý nyní snaží situace využít a vyrábět co nejvíce drahé nafty či leteckého paliva – to ale možná povede k dalším problémům – Blas naznačuje, že by již na začátku léta mohl v růstu cen naftu kvůli menší produkci nahradit benzín.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…