Ani do NATO, ani do EU. Dokud to nezrušíte. Maďarské ultimátum Ukrajině

27.03.2023 21:15

Maďarská diplomacie kritizuje potlačování jazykových práv maďarské menšiny v Zakarpatské oblasti na Ukrajině. Dokud se lidskoprávní situace nezlepší, plánuje blokovat integraci Kyjeva do evropských a transatlantických struktur, uvedl ministr zahraničních věcí Maďarska Péter Szijjárto. Budapešti vadí ukrajinský školský zákon, který prý diskriminuje maďarsky mluvící obyvatele, jejichž školy jsou nyní v ohrožení. Premiér Viktor Orbán ve svém únorovém projevu k národu odsoudil strhávání maďarských národních symbolů na Ukrajině a slíbil maďarské diaspoře podporu.

Ani do NATO, ani do EU. Dokud to nezrušíte. Maďarské ultimátum Ukrajině
Foto: About Hungary
Popisek: Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó

Maďarsko nepodpoří integraci Ukrajiny do evropských a transatlantických struktur, dokud Kyjev nezmění svou politiku vůči maďarské menšině v Zakarpatské oblasti. Takto se vyjádřil maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjárto po setkání s náměstkyní generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ilzou Brandsovou Kehrisovou. Budapešť viní ukrajinské úřady z diskriminace maďarské menšiny např. v oblasti školství a vzdělávání. Szijjárto zmínil, že ačkoliv ukrajinští migranti v Maďarsku navštěvují 1 300 tamních škol a školek, 99 škol pro maďarsky mluvící obyvatele na území Ukrajiny je nyní ohroženo.

Anketa

Kvitujete postup vlády Petra Fialy ve věci války na Ukrajině?

2%
96%
hlasovalo: 47831 lidí

„Je to škoda. Od roku 2015 Ukrajina přijala řadu zákonů, které postupně porušovaly a omezovaly práva menšin související s používáním mateřského jazyka. Ukrajinský zákon o vzdělávání z roku 2017 svévolně rozdělil ukrajinskou společnost na čtyři kasty: Ukrajince, krymské Tatary, menšiny s mateřským jazykem EU (sem spadají Maďaři) a menšiny s mateřským jazykem mimo EU (Rusové, Bělorusové),“ píše se v prohlášení státního tajemníka pro mezinárodní komunikaci maďarské vlády Zoltána Kovácse.

„Každá z těchto kast měla v ukrajinském vzdělávacím systému jiná jazyková práva. Podle pravidel se Maďaři mohli učit ve svém mateřském jazyce pouze do 4. třídy základní školy a poté se měl postupně zvyšovat podíl předmětů v ukrajinském jazyce v učebních osnovách,“ vysvětluje Kovács. Situace pro maďarskou menšinu se prý už jen dále zhoršovala. „Poté přišel zákon o ukrajinském jazyce z roku 2019, který se rozhodl ‚zajistit fungování ukrajinštiny jako státního jazyka‘ a dále zpřísnil jazyková pravidla. Podle tohoto zákona byli všichni občané Ukrajiny povinni ovládat ukrajinštinu na úrovni B1. Tím však zákon nekončil: všichni vládní úředníci, poslanci parlamentu a doslova kdokoli ve státní správě, školství a zdravotnictví byli nuceni používat ukrajinštinu a pouze ukrajinštinu. Než byl zákon letos v zimě nahrazen, byl doplněn o různá opatření, od povinnosti státních zaměstnanců skládat zkoušky z ukrajinštiny přes kontrolu jazyka kulturního života až po omezení práv jazykových menšin,“ popisuje lidskoprávní postavení příslušníků maďarské menšiny na Ukrajině mluvčí kabinetu premiéra Viktora Orbána.

Kovács dále připomíná, že národnostní a jazykové diskriminaci maďarsky mluvících obyvatel nijak nezabránil ukrajinský ústavní soud. Ačkoliv prý Kyjev sliboval zlepšení, podle Budapešti k žádným výrazným změnám v zacházení s maďarskou menšinou zatím nedošlo. „Přestože byl v prosinci schválen nový zákon o vzdělávání, který sliboval výrazné zlepšení jazykových práv Maďarů v Zakarpatí, ukrajinská vláda tento slib zatím nesplnila,“ uvedl Orbánův mluvčí.

„Posledních osm let nám ukrajinské úřady slibovaly, že tento problém vyřeší, ale ve skutečnosti neudělaly nic,“ kritizoval postup Kyjeva nedávno šéf maďarské diplomacie Szijjárto.

O porušování lidských práv zakarpatských Maďarů se zmínil i sám premiér Orbán ve svém projevu k národu letos v únoru. „Zatímco se v Munkácsi/Mukačevu sundavají maďarské symboly, zatímco se z našich škol vyhazují maďarští ředitelé, mnozí umírají hrdinskou smrtí na frontě. Maďarská menšina v Zakarpatí si to nezaslouží. Více úcty k Maďarům z Munkácse/Mukačeva, Kyjeva/Kijeva, Bruselu a Washingtonu!“ prohlásil maďarský státník.

Orbán ve svém únorovém proslovu ujistil Maďary žijící v zahraničí, že budou mít podporu Budapešti v ochraně svých práv. „Národní sjednocení bude pokračovat a Maďaři za našimi hranicemi s námi mohou i nadále počítat, protože jsme stejné krve,“ konstatoval premiér.

Maďaři, kterých na Ukrajině žije přes 150 tisíc, v zemi tvoří jednu z nejpočetnějších národnostních a jazykových menšin.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: AKS

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce v celé ČR. Už jednám. Rajchl přeskočil Středulu a jde dál

7:07 Akce v celé ČR. Už jednám. Rajchl přeskočil Středulu a jde dál

Právník a lídr strany PRO Jindřich Rajchl oznámil, že se chystá pokračovat v protestech proti vládě …