Ani myš neprokluzne. Toto všechno bude moci sledovat Andrej Babiš

23. 6. 2015 9:41

Elektronická evidence tržeb přinese státu dokonalý přehled o tom, kolik má ten který konkrétní živnostník hotovosti v pokladně, kolik vydal za den účtenek, zda se mu tržba zvyšuje, kolik peněz má na svém účtu, jestli si za své peníze koupil auto nebo něco jiného, a dokonce co živnostník dělal poslední dvě hodiny. Alespoň tak to nyní vypadá v Chorvatsku, jehož systém EET chce české Ministerstvo financí zavést s drobnými úpravami i u nás. Informuje o tom odborný server Česká justice.

Ani myš neprokluzne. Toto všechno bude moci sledovat Andrej Babiš
Foto: Studio Lodička
Popisek: Chorvatsko, ilustrační foto
reklama

Ten navštívil konferenci k elektronické evidenci tržeb, pořádanou Ministerstvem financí, na níž o chorvatských zkušenostech s tímto systémem mluvil ministr financí Chorvatska Boris Lalovac.

Sledování podnikatelů probíhá z jednoho centra, které vidí jejich finanční toky

Soustavné sledování jednotlivých podnikatelů se odehrává podle slov Borise Lalovace z jednoho centra, kde jsou neustále sledovány finanční toky a jejich průběh. Podnikatele, který jakkoli vybočí, si správce daně obratem předvolá. „Z jednoho centra můžeme sledovat finanční toky a jejich průběh, neshody, nesprávnosti a variability, takže si můžeme předvolat toho podnikatele,“ uvedl.

V rámci prezentace systému chorvatský ministr financí ukázal, jak vypadá on-line sledování jednotlivců státem: „Tady vidíme přehled, jak to vypadá u jednoho podnikatele, který se zabývá obchodem. Vidíme jeho denní obrat. Vidíme, že denně vydá dvacet, třicet, třicet pět účtů. A co dělá? Poslední dvě hodiny stornuje, respektive vymaže 90 % svých účtů. A co vidíme nad tím? Vidíme, že má otevřené účty v bance, že má na svých účtech velký obrat, a tady je jasné, že jde o podvod. Na účtech má peníze, ale pokladnu každý den vynulovanou,“ komentoval předvedená data v prezentaci Boris Lalovac.

Někteří podnikatelé netušili, že jsou sledováni ve všech souvislostech a na všech účtech

Podobně tomu bylo i u předvedeného záznamu o činnosti restaurace: „Na účtu má šedesát milionů kun, vidíme, že denně vydá jeden účet a i ten jeden účet stornuje. Jeho pokladna je na nule, ale na běžném účtu v podnikatelské bance vidíme vysoké částky,“ řekl Lalovac. „Ti před tím se aspoň snažili, ale tady vidíme podnikatele, který nevydává žádné účty. To všechno můžeme sledovat,“ pokračoval ministr.

Podle jeho dalších slov systém zaznamenává uvedené údaje, ale i daňovou povinnost. Někteří podnikatelé však netušili, že jsou sledováni ve všech souvislostech a na všech účtech. „Tento podnikatel něco dělal dva měsíce, ale čtvrtý, pátý a šestý měsíc chodil na finanční úřad odevzdávat prázdný formulář na DPH. Prostě neměl obrat. Zde na levé straně je, co přiznával, ale netušil, že je sledován přes fiskální pokladny. Vidíme rozdíl mezi tím, co odevzdával, a skutečnými aktivitami,“ popsal další příklad Lalovac.

Podle jeho slov je elektronické sledování živnostníků a podnikatelů důležitý nástroj státu, protože kvůli uvedeným příkladům živnostníků musí stát vyžadovat vysoké daně, zdůraznil několikrát. „Vidíme hotovost na účtu, ale také zda dotyčný nakoupil nemovitosti, vozidla nebo jakékoli jiné hodnoty nebo dělal jiné transakce,“ zdůraznil výhodu EET Lalovac.

Celý text je ZDE

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vraždy, únosy, vydírání, desítky milionu v hotovosti přímo u zadržených. I tak funguje vietnamská mafie v Česku

4:44 Vraždy, únosy, vydírání, desítky milionu v hotovosti přímo u zadržených. I tak funguje vietnamská mafie v Česku

ParlamentníListy.cz přinesly před několika dny rozhovor s mužem, který se dlouhodobě soustředí na vi…