Ani nezkoušej, Vojtěchu. Proto a proto. Úder povinné vakcíně

30.11.2021 8:41 | Komentář

Pokud se vláda skutečně pokusí přikázat některým skupinám povinně očkování proti koronaviru, měl by její rozhodnutí zrušit soud. Právnička Jana Zwyrtek Hamplová to dovozuje z toho, jak je definováno povinné očkování a za jakých podmínek je přikazováno.

Ani nezkoušej, Vojtěchu. Proto a proto. Úder povinné vakcíně
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Adam Vojtěch na rozloučenou s ministerstvem zdravotnictví chystá vyhlášku, která by pro některé skupiny zaváděla povinné očkování proti covidu.

Anketa

Bude nakonec od března 2022 povinné očkování? Třeba i jen vybraných skupin.

11%
86%
hlasovalo: 11473 lidí

Vymezeny by měly být věkově i profesně. První skupinou by měli být všichni nad 60 let. U té druhé se hovoří zejména o zdravotnících, hasičích, policistech, vojácích, záchranářích, pracovnících v sociálních službách, celnících, příslušnících Vězeňské služby nebo pracovnících zpravodajských služeb.

Seznam Zprávy spočítaly, že v těchto skupinách doposud není očkováno 580 tisíc lidí. Například vedení armády prý požaduje povinné očkování všech příslušníků velmi horlivě, policejní prezident je výrazně zdrženlivější.

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová se ovšem obává, že vládní pokus o povinné očkování, který by se týkal více než půl milionu obyvatel, je odsouzen k neúspěchu. „Pokusit se může, přes soud nemá šanci. Povinné očkování musí splňovat podmínku, že brání šíření infekce. To vakcíny proti covid nesplňují,“ sdělila ParlamentnímListům.cz právnička.

Pokud vakcína nebrání šíření nemoci, což je případ vakcín proti koronaviru, není splněna podmínka veřejného zájmu. Navíc by podle ní očkování, které bude vyhlášeno jako povinné, mělo být zcela spolehlivé, a to se taky neukazuje.

„ Rok 2021 jasně ukázal, že to, co vakcíny dokáží, se testuje až na lidech. To, co mají dokázat, se měnilo v čase, a dnes už se hovoří o tom, že jejich účinky jsou krátkodobé. Za těchto okolností a nejistot, ale hlavně proto, že očkování nesplňuje hlavní podmínku, což je bránit šíření nemoci, nemůže být nikdy prohlášeno za povinné,“ říká Jana Zwyrtek Hamplová.

Očekává tedy, že pokud by se vláda pokusila tuto povinnost uvalit na občany legislativně, soud by ji zrušil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já už jsem vám jednou řekl... Moderátor ČRo tlačil na Fialu kvůli pandemickému zákonu. Ten se nakonec neudržel

19:07 Já už jsem vám jednou řekl... Moderátor ČRo tlačil na Fialu kvůli pandemickému zákonu. Ten se nakonec neudržel

Premiér Petr Fiala z ODS byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, kde se věnoval vývoji epidemie. Věří…