My nechceme na střední školu, my chceme na dávky. S takovýmhle rozhodnutím se učitelé na Šluknovsku často setkávají u mladých Romů. Není divu. Dorostla totiž generace, která svoje rodiče nikdy neviděla pracovat. Viděla ale, že jim to prochází. A bez problémů.
"Děti musejí chtít studovat. Když nebudou chtít, nikdo s nimi nehne," řekla v pořadu zástupkyně ředitele základní školy ve Šluknově Renata Sochorová. "Proto pak slýcháme, že nechtějí na střední školu, že raději chtějí na dávky."
Romka: Se mnou se učila celá rodina. A jde to
Sociální systém Česka je štědrý a děti nejsou rodinou motivovány k nějaké námaze. A tam končí veškeré snahy o změnu stávající situace. Konkrétním příkladem může být výuka češtiny. Mnoho Romů totiž doma mluví pouze romsky, v českých školách pak nestíhají tempo ostatních a často raději končí ve zvláštních školách. I na přání rodiny.
"Rodiče by měli mluvit na děti česky," zdůraznila Romka Olga Siváková, jedna z hostů pořadu. "Na mě rodiče od malička mluvili česky. Motivovali mě, a proto jsem vystudovala, na což jsem hrdá já i rodiče." Výmluvy, jako že rodiče sami vystudovali pouze zvláštní školu, a proto často nejsou schopni se s dítětem v "normální" škole učit, Siváková bagatelizuje. "Moje maminka má také jen základní vzdělání, ale pomáhala mi. Celá rodina se střídala a pomáhala mi. Byla tam ochota, to je základ."

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par